Jak wypada porównanie domów drewnianych i tradycyjnych pod kątem trwałości i czasu budowy?

Drewniane budownictwo niewątpliwie ma swój urok. Z pewnością wiele osób myśląc o swoim wymarzonym lokum, wskazuje właśnie dom z drewna, jako wybór idealny. W poniższym artykule zajmiemy się dwoma kwestiami, na które należy zwrócić baczną uwagę.

Drewniany dom trwały tak samo, jak murowany?

Decydując się na budowę domu, duże znaczenie ma wybór odpowiedniej technologii. Niektórym osobom wydaje się, że tradycyjne budownictwo ma szansę przetrwać dłużej, aniżeli konstrukcja drewniana. Jednak należy powiedzieć, że dzisiejsze technologie pozwalają na stworzenie bardzo wytrzymałego budynku z drewna, który odpowiednio użytkowany przetrwa w świetnym stanie długie dziesięciolecia.

Jednak trzeba zaznaczyć, że istotna jest tutaj fachowa pomoc oraz regularne konserwacje i remonty. Oczywiście, drewno jest bardziej podatne na ogień, a w wyniku pożaru zniszczenia mogą być większe, dlatego uważać powinno się na użyte technologie, czy awarie. Również wilgoć wpływa źle na taki budynek, więc ogromnie ważna jest odpowiednia izolacja. Natomiast zawsze też warto pomyśleć o ubezpieczeniu na wypadek różnych zdarzeń losowych. Pomóc może ten artykuł: Czy Polacy ubezpieczają swoje budowy i domy?

Ile trwa budowa domu drewnianego, a ile tradycyjnego?

Lżejsza konstrukcja drewnianych domów ma wpływ na czas, w jakim są one stawiane. W przypadku tradycyjnego budownictwa potrzeba go znacznie więcej. Tak naprawdę najważniejsze prace murarskie, które trzeba wykonać, gdy chodzi o drewniany budynek, to fundamenty. Dlatego też dużym plusem jest to, że stawiać taki dom można o każdej porze roku. Zatem nie trzeba się spieszyć, aby wyrobić się ze wszystkim przed końcem sezonu.

W przypadku tradycyjnej konstrukcji zalecane jest sezonowanie przez przynajmniej około pół roku, aby pozbyć się całej wilgoci, która zalega w zaprawie, czy innych elementach. Dlatego też wykonanie dobrze wszystkich prac i przestrzeganie koniecznych przerw technologicznych sprawia, że całość trudno jest zrobić w jeden sezon. Natomiast drewniany dom może być gotowy w kilka miesięcy. Wiele elementów konstrukcyjnych może być wykonanych z prefabrykatów, które już na miejscu łączy się ze sobą, przez co prace postępują bardzo szybko.

Oczywiście to nie wszystkie aspekty, na które powinni zwrócić uwagę przyszli inwestorzy. Wspomnieć należy choćby o tym, jak wykorzystany materiał wpływa na odbiór miejsca. Drewno ociepla przestrzeń, natomiast zimne mury tradycyjnego budownictwa kojarzą się bardziej z nowoczesnością. Na pewno warto porównać gotowe projekty na www.domoweklimaty.pl, przeanalizować wszelkie za i przeciw, żeby znaleźć taki budynek, który najbardziej przypadnie do gustu.