Jak wybrać odpowiednie biuro rachunkowe?

Patrząc na mapę Lublina można zdziwić się jak wiele biur rachunkowych mieści się w obrębie jednego miasta. Jest ich ponad 500! Ta liczba jest wręcz rekordowa. Czy jest tak z uwagi na dużą ilość firm zarejestrowanych w mieście? Nie. Warto jednak zadać pytanie innej treści, jak wybrać właściwą księgową dla swojego biznesu, aby być spokojnym i móc skupić się na innego rodzaju kwestiach związanych z przedsiębiorstwem.

Kwalifikacje

Jeszcze do 2014 roku, by móc założyć biuro księgowe osoba ta musiała posiadać odpowiedni dokument, potwierdzający jej kompetencje. Dziś biuro rachunkowe może otworzyć każdy, bez konieczności poświadczenia swoich umiejętności. Nie jest to zatem trudne by wybierając biuro księgowe trafić na osoby kompletnie bez pojęcia, a w efekcie czego ,,położyć” całą firmę. Każdy bowiem wie, że dobra księgowa często decyduje o być czy nie być danej firmy. Poszukując odpowiedniej firmy do współpracy, sprawdźmy więc, czy zatrudnione tam osoby na stanowisko księgowych posiadają odpowiednie dokumenty takie jak: Licencja Ministra Finansów – certyfikat księgowy, Certyfikaty Centrum informacji Księgowej i Potwierdzenia szkoleń i kursów księgowych.

Biuro rachunkowe z tradycją

Czy wiarygodnym partnerem do prowadzenia interesu jest nowo powstałe biuro rachunkowe? Nie do końca. I choć zapewne istnieją wyjątki od reguły swoje finanse warto powierzyć firmie z tradycjami. Tak jak Biuro Rachunkowe Pawłowscy mogą poszczycić się blisko dwudziestoletnim stażem na w branży księgowości, tak inne biura niekoniecznie utrzymują się na rynku zbyt długo. Dlaczego? Przyczyn może być wiele, jednak wysoka jakoś usług będzie przez Klientów nagradzana zawsze, takie biuro z pewnością przetrwa nawet najtrudniejsze czasy. Lata w branży, znana marka firmy i ugruntowana pozycja to niewątpliwy atut.

Zakres usług

Nawet najlepiej znane i chwalone biuro rachunkowe nie będzie nam przydatne jeśli w swojej ofercie nie będzie posiadało zakresu usług, jakiego potrzebujemy. Dokonując wyboru warto odwiedzić stronę internetową lub po prostu siedzibę biura i zweryfikować, czy oprócz księgowości prowadzą sprawy kadrowo-płacowe, doradztwo podatkowe, a może inne ciekawe usługi takie jak popularna ostatnio księgowa na zastępstwo.

Zabezpieczenie finansowe

W kwestiach przedsiębiorstwa nie ma żartów. Chcąc móc spać spokojnie i nie martwić się o losy swojej firmy musimy wybrać księgową, której biuro posiada ubezpieczenie OC na działalność biura rachunkowego. Oczywiście nie sam fakt, a kwota ubezpieczenia jest ważna i tu, jak w życiu – im większa tym lepiej. W idealnej sytuacji biuro księgowe powinno posiadać także polisę ubezpieczeniową dotyczącą kard i płac.

Jak widać wybór biura rachunkowego nie jest prostą sprawą, a w kontekście przyszłości własnej firmy często spędza sen z powiek niejednemu przedsiębiorcy. Są jednak czynniki, które decydują o jakości biur rachunkowych i przy sprawdzeniu których możemy spokojnie wyeliminować biura o niskiej jakości świadczonych usług.