Jak wybrać najlepsze żarówki samochodowe?

Niektóre modele aut mają tak skonstruowane instalacje elektryczne, że żarówki przepalają się stosunkowo często. W innych markach na jednym komplecie można z kolei jeździć wiele lat. Jednak w każdym z tych przypadków nie warto oszczędzać – lepiej kupić dobrej jakości sprzęt. Bardzo ważne jest również to, żeby nie stosować dwóch różnych źródeł światła. Jak zatem poradzić sobie z zakupem?

Poznaj żarówki, które masz w samochodzie i zrób zapas

Ile razy na drodze, nawet w trudnych warunkach, zdarza się spotkać samochody z jedną tylko działającą lampą, zarówno z przodu, jak i z tyłu? Jest to dość częsty widok, chociaż w dobie zintegrowanych kloszy LED w nowych autach, powoli zostaje już ograniczony. Tacy kierowcy najczęściej nie posiadają zapasowych żarówek, są więc zmuszeni do dalszej jazdy pomimo komunikatu o awarii oświetlenia na pokładowym komputerze.

Pierwszym krokiem powinno zatem być poznanie wszystkich typów żarówek, jakie są umieszczone w aucie – od świateł mijania, poprzez kierunkowskazy, aż po oświetlenie tablicy rejestracyjnej. Warto mieć ze sobą kilka zapasowych egzemplarzy, nawet do lampek znajdujących się wewnątrz pojazdu. W razie uszkodzenia tych już zamontowanych, można je bardzo szybko i najczęściej bez użycia narzędzi wymienić, zyskując na komforcie – szczególnie w dłuższej trasie.

Obejrzyj testy, wybierz najlepszy model

Żarówki samochodowe są bardzo często obiektem testów w różnych redakcjach motoryzacyjnych. Ze względu na to, że producenci stale wprowadzają do swojej oferty nowe i poprawione egzemplarze, redakcyjne przeglądy źródeł oświetlenia pojawiają się nawet co pół roku. Czytając je, można dojść do wielu interesujących wniosków.

Oczywiście najważniejszym z nich jest ten, że najtańsze egzemplarze „marketowe” zazwyczaj nie zdają egzaminu. Snop światła przez nie generowany jest niedostateczny, co sprawia, że widoczność w nocy jest dla kierowcy bardzo ograniczona. Drugim wnioskiem jest to, że zakup jeszcze tańszych, lub reklamowanych jako „bardzo skuteczne” źródeł światła pochodzących wprost z Chin, pozostaje równie niebezpieczny. Oprócz braku homologacji, żarówki te bardzo często powodują oślepienie kierowcy pojazdu jadącego z naprzeciwka, czyli stwarzają realne zagrożenie w ruchu drogowym. Trzecia, dość zaskakująca kwestia jest taka, że tzw. średnia półka nierzadko potrafi być lepsza jakościowo, niż produkty zaliczające się do najwyższej klasy premium. Podsumowując: wybierając najlepsze dla swojego pojazdu żarówki, dobrze jest omijać najniższą półkę i niekoniecznie kupować najdroższe modele.

Wymieniaj parami, stosuj te same

Dobrym pomysłem jest stosowanie stale tego samego modelu żarówki, oczywiście, jeśli sprawdza się on w praktyce. Niestety, może być to częściowo utrudnione przez fakt, iż na rynku bardzo często następują zmiany, a producenci wycofują się z produkcji danej serii, na rzecz nowszych, ulepszonych propozycji. To zatem kolejny argument za tym, aby kupować na zapas. Jednak mimo wszystko, gdy nastąpi awaria, często warto zdecydować się na wymianę obydwu żarówek samochodowych jednocześnie. Dzięki temu zyskuje się pewność, że oba reflektory dają równą moc i prawidłowy snop światła, co przekłada się na zwiększenie bezpieczeństwa na drodze.

Przeczytaj także: Na co zwrócić uwagę, wybierając dobre żarówki samochodowe?