Jak wybrać dobry suplement diety?

Na rynku nie brakuje suplementów diety. Powinieneś jednak pamiętać, że nie wszystkie z nich mają dobrą jakość. Niektóre preparaty mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Inne nie pokrywają dziennego zapotrzebowania organizmu. Dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas wybierania suplementu diety.

Zastanów się, czy potrzebujesz suplementu

Na początek warto zastanowić się, jaki jest cel suplementacji. Po preparaty powinny sięgać przede wszystkim te osoby, które mają stwierdzone niedobory witamin lub minerałów. Poziomy poszczególnych substancji można sprawdzić przy pomocy badań laboratoryjnych krwi. Również osoby, które zmagają się z różnego rodzaju schorzeniami lub stosują diety eliminacyjne, powinny rozważyć suplementację.

Jednak suplementy diety można stosować też profilaktycznie. Warto jednak pamiętać, że suplementacja jest wsparciem zdrowego stylu życia i prawidłowego odżywiania się. W każdym przypadku suplementy diety powinny być przyjmowane pod okiem lekarza.

Sprawdź, czy nie przyjmujesz już danej witaminy lub minerałów

Przed zakupem suplementu diety należy sprawdzić, czy dana witamina lub pierwiastek nie znajduje się już w innym przyjmowanym preparacie. Niektórzy producenci tworzą kompleksy substancji potrzebnych organizmowi. Jest to wygodna opcja, ponieważ jedna kapsułka dostarcza kilku potrzebnych witamin i minerałów. Stosowanie kilku suplementów na raz może skutkować przedawkowaniem danej substancji, co również jest niebezpieczne dla zdrowia.

Sprawdź ofertę dobrze ocenianego sklepu

Suplementy diety należy kupować tylko w sprawdzonych sklepach. Przed złożeniem zamówienia warto przejrzeć całą ofertę oraz przeczytać opinie klientów. Takie działanie zmniejsza ryzyko oszustwa i otrzymania niskiej jakości preparatów. Ponadto zwiększa pewność, że suplementy diety są przechowywane w odpowiednich warunkach i zawierają w składzie to, co jest deklarowane na opakowaniu.

Postaw na producenta dbającego o jakość

W przypadku suplementów diet należy stawiać na dobrą jakość. Taką zapewnia m.in. Swanson. Jest to marka, która została założona w 1969 roku. Jej założyciel miał ogromną wiedzę na temat suplementacji i składników, których potrzebuje ludzki organizm. Zapragnął on, aby inni ludzie mieli łatwy dostęp do wysokiej jakości suplementów. Dewizy marki Swanson to: czystość produktów, dobre praktyki wytwarzania, skuteczność, przystępna cena, nowoczesność. Ponadto Swanson dużą uwagę przykłada do działań edukacyjnych.

Sprawdź skład suplementu

Przed zakupem preparatu należy przeczytać skład. Powinien być on możliwie jak najkrótszy. Wówczas można zyskać pewność, że nie zawiera on niepotrzebnych konserwantów, wzmacniaczy, barwników i innych substancji. Warto pamiętać, że niektóre z nich mogą mieć wpływ na wchłanianie witamin i minerałów z przewodu pokarmowego.

Sprawdź dawkowanie suplementu

Ważne jest też dawkowanie suplementu. Dobrze jest, jeżeli dzienne zapotrzebowanie pokrywa 1–2 kapsułki. Konieczność przyjmowanie większej ilości preparatu nie jest wygodne i zdrowe.