Jak się pozbyć przebarwień po trądziku?

Osoby zmagające się z trądzikiem bardzo często cierpią na przebarwienia potrądzikowe. Ciemne plamy na skórze brzydko wyglądają oraz są źródłem stresu i kompleksów. Wyskakujące pryszcze znikają z naszej twarzy zwykle w ciągu kilku lub kilkunastu dni. Za to najgorsze przebarwienia mogą z nami zostać nawet przez kilka miesięcy! Jak rozjaśnić plamy na skórze? Co zrobić, żeby mieć mniej przebarwień?Osoby zmagające się z trądzikiem bardzo często cierpią na przebarwienia potrądzikowe. Ciemne plamy na skórze brzydko wyglądają oraz są źródłem stresu i kompleksów. Wyskakujące pryszcze znikają z naszej twarzy zwykle w ciągu kilku lub kilkunastu dni. Za to najgorsze przebarwienia mogą z nami zostać nawet przez kilka miesięcy! Jak rozjaśnić plamy na skórze? Co zrobić, żeby mieć mniej przebarwień?

Skąd się biorą przebarwienia po trądziku?

Brzydkie, ciemne plamy po pryszczach powstają w wyniku nierównej pigmentacji skóry. Z powodu silnego stanu zapalnego lub rozdrapywania krostek na naszej skórze pojawiają się miejsca, gdzie pigment zgromadził się w zbyt dużej ilości. Przebarwienia pozapalne powstają również w sytuacji, gdy mamy problem z regeneracją skóry (trudne gojenie się ran), jeśli często skubiemy suche skórki, które pojawiają się podczas zabliźniania wykwitów skórnych oraz gdy nie używamy ochrony przed promieniowaniem UV.

Przebarwienia potrądzikowe na twarzy, dekolcie i plecach powinny zniknąć samoistnie po kilku tygodniach. Niestety nie zawsze tak się dzieje. Wystawianie skóry na działanie promieni słonecznych może prowadzić do pogłębiania się naszych problemów z przebarwieniami. Dlatego osoby, które cierpią z powodu trądziku, powinny codziennie stosować kremy z wysokimi filtrami. Wiele preparatów i zabiegów, które pomagają na przebarwienia, uwrażliwiają skórę na działanie promieni słonecznych. Pamiętajmy więc, że leczenie i pielęgnacja skóry trądzikowej wymaga stosowania wysokich filtrów przeciwsłonecznych.

Zabiegi i leki, które usuną przebarwienia

Plamy pozostałe po trądziku nie bolą ani nie da się ich wyczuć pod palcami. Wyglądają jednak niezbyt ładnie i psują wygląd naszej skóry. Pamiętajmy, by podczas pozbywania się przebarwień zawsze stosować wysoką ochronę przeciwsłoneczną. Promieniowanie UV utrwala przebarwienia oraz „wyciąga” na wierzch te plamki, które już udało nam się częściowo rozjaśnić. Bez codziennego stosowania filtrów pozbywanie się przebarwień będzie jak walka z wiatrakami.

Jedną z najskuteczniejszych substancji, które bardzo dobrze radzą sobie z przebarwieniami, jest kwas azelainowy. Kwas ma również działanie przeciwbakteryjne, przeciwzaskórnikowe, przeciwzapalne i przeciwłojotokowe. Jednak większość osób stosujących preparaty z kwasem azelainowym ceni przede wszystkim jego zdolność do rozjaśniania przebarwień. Kwas azelainowy znajdziemy w aptecznych maściach i żelach takich jak np. Skinoren (ulotkę i właściwości leku znajdziemy na http://www.skinoren.pl/pl/skinoren/). Jeżeli nasze przebarwienia są wyjątkowo uporczywe, możemy pomyśleć o specjalistycznych zabiegach. Co mamy do wyboru? Dobrze sprawdzają się peelingi chemiczne oraz laserowe usuwanie przebarwień i drobnych blizn.

Domowe sposoby na przebarwienia

Oprócz stosowania specjalistycznych zabiegów lub maści na przebarwienia możemy wspomóc naszą skórę również domowymi sposobami. Im więcej wysiłku włożymy w walkę z przebarwieniami, tym szybciej zauważymy efekty. Jednym z najbardziej skutecznych sposobów na delikatne rozjaśnienie skóry jest zastosowanie maseczki z cytryny. Wystarczy tylko ciemniejsze miejsca na skórze posmarować świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny i po kilkunastu minutach zmyć twarz wodą. Jeżeli nasza skóra jest wrażliwa, możemy rozcieńczyć sok odrobiną wody. Cytrynę możemy również wykorzystać jako tonik. Do szklanki zaparzonego rumianku należy dodać 2 łyżeczki soku z cytryny. Tak przygotowanym tonikiem przecieramy twarz dwa razy dziennie. Pamiętajmy, że naturalne toniki są ważne przez 3-4 dni i tylko jeśli są trzymane w lodówce.

Pomocny w walce z przebarwieniami jest również ogórek. W bardzo prosty sposób możemy przygotować dla siebie maseczkę z tego warzywa. Świeżo starty ogórek łączymy z odrobiną jogurtu naturalnego i nakładamy na twarz. Po około 15-20 minutach zmywamy twarz ciepłą wodą. Aby efekt był jeszcze lepszy, warto nałożyć na skórę tonik z ogórka. Woda ze świeżo startego warzywa świetnie rozjaśnia skórę oraz łagodzi stany zapalne.

Czy można zapobiegać przebarwieniom po trądziku?

Unikanie przebarwień nie zawsze jest możliwe. Jeżeli na naszej twarzy pojawi się silny stan zapalny, to po wygojeniu mogą po nim zostać przebarwienia. W takim wypadku warto od razu sięgnąć po maść z kwasem azelainowym i smarować zmienione miejsce. W jakich sytuacjach możemy zapobiegać przebarwieniom? Nigdy nie rozdrapujmy ani nie wyciskajmy na siłę krostek. Zbyt częste dotykanie twarzy i skubanie skórek tylko pogłębia nasz problem z przebarwieniami.

Ważna jest również odpowiednia pielęgnacja skóry twarzy. Skóra trądzikowa nie jest łatwa w obsłudze. Potrzebuje delikatnego traktowania, złuszczania, działania bakteriobójczego i sebostatycznego. Pomocne w codziennej pielęgnacji będą kosmetyki bez alkoholu, które dokładnie oczyszczą naszą skórę. Pamiętajmy, by nigdy nie kłaść się spać w makijażu i co wieczór dokładnie zmywać podkład. Zalecane jest również codzienne stosowanie wysokich filtrów przeciwsłonecznych.