Jak radzić sobie ze zmęczeniem w ciągu dnia?

W dzisiejszych czasach poszukujemy rozwiązań, które pozwolą zadbać o nasze zdrowie i będą dla nas bezpieczne. Stres, niepokój, ciągła gonitwa sprawia, że zapominamy o zdrowym śnie, odżywianiu czy suplementacji. W konsekwencji doświadczamy przewlekłego zmęczenia i spadku energii. Co w takiej sytuacji może pomóc? Jak wesprzeć swój organizm by miał więcej energii? Na to pytanie odpowiadamy poniżej. Zapraszamy do lektury!

Jak dbać o swoje zdrowie, by czuć się dobrze na co dzień

Podstawą dobrego samopoczucia jest nasze zdrowie. Warto więc dbać o nie każdego dnia, nie tylko za pośrednictwem zdrowego odżywiania, ale również prowadzonego stylu życia. Co to znaczy? Nasz organizm, by mógł prawidłowo funkcjonować potrzebuje odpowiedniej dawki snu, energii z pożywienia a także aktywności fizycznej, która bezpośrednio ma wpływ na naszą kondycję i dba o prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, sercowego czy oddechowego. By móc cieszyć się zdrowiem, warto pamiętać o zasadzie, że nasz organizm oddaje nam to, co sami mu dajemy. W związku z powyższym zamiast jeść chipsy oglądając film na kanapie, zdecydujmy się na spacer z przyjaciółką i zdrową sałatkę. Kieliszek prosecco zamieńmy na szklankę wody z cytryną a wieczorną imprezę na relaksujący sen. Naukowcy wskazują, że do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu potrzebujemy min. 6-7 godzin snu oraz min. 10 tysięcy kroków dziennie. Warto również włączyć do swojej diety tzw. zioła adaptogenne, które wykazują pozytywny wpływ na centralny układ nerwowy i zapobiegają nadmiernemu stresowi, który w obecnych czasach dotyka niemal każdego z nas. Zioła te nie tylko nas uspokoją, ale dodają również energii, dbając o gospodarkę hormonalną a także pozwalając na zachowanie równowagi (homeostazy).

Adaptogeny – co to takiego? Jak działają?

Gdy słyszymy adaptogeny bądź zioła adaptogenne, pewnie większość z nas zastanawia się co to takiego. Nie jest to magiczny eliksir, ale znane od lat w medycynie Wschodu naturalne zioła, które pozwalają wzmacniać zdolności przystosowawcze naszego organizmu w niekorzystnych warunkach. Ich nazwa pochodzi od łacińskiego czasownika „adaptare” który znaczy „dopasowanie”.

Zioła te, poza wspieraniem ludzkiego organizmu w sytuacjach stresowych, dodatkowo wykazują działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne czy wspomagające funkcjonowanie mózgu. Doceniane są również ze względu na właściwości uspokajające a także – co może zaskakiwać – dostarczające nam energii. To właśnie ta ostatnia cecha sprawia, że są tak chętnie dzisiaj włączane do codziennej diety.

Poznaj Ashwagandhę – najpopularniejszy adaptogen

Jeśli mowa już o adaptogenach to nie sposób nie wspomnieć o niej! Ashwagandha to najpopularniejszy adaptogen, z jakim mamy do czynienia. Wykazuje szereg korzyści nie tylko dla naszego ciała, ale również ducha. Świetnie radzi sobie z osłabieniem organizmu, gdy zmagamy się z problemami z koncentracją czy niepokojem. Dodatkowo dodaje nam witalności, podwyższa poziom energii a dzięki temu, że jest uznawana za naturalny tonik, potrafi stymulować nasz organizm, w tym szczególnie nadnercza i tarczycę, które mają wpływ na cały nasz organizm. Dodatkowo ashwagandha działa pobudzająco również na mózg!

Ashwagandha, tak jak inne adaptogeny, jest bardzo czuła na potrzeby ludzkiego organizmu i potrafi wyłapywać braki i nadwyżki substancji, prowadząc do ich regulacji. Stąd, gdy zauważy, że notujemy spadek energii – doda nam siły, z kolei, gdy jesteśmy zbyt pobudzeni i nerwowi – ukoi stres i pozwoli się wyciszyć. Z racji tego, że ashwagandha optymalizuje pracę nadnerczy, wpływa bezpośrednio m.in. na produkcję odpowiedniej ilości noradrenaliny, od której zależny jest poziom naszej witalności.

Obecnie w social mediach pojawia się wiele opinii na temat adaptogenów. Warto czerpać wiedzę ze sprawdzonych źródeł. Najczęściej opiniują ją osoby, które spróbowały ashwagandhy i nie zawiodły się! Warto więc otworzyć się na nowe możliwości jakie dają adaptogeny. Jedną z takich opinii możesz przeczytać tutaj. Zapraszamy!