Jak przygotować się do kupna nowego mieszkania?

Zakup mieszkania to najczęściej jedna z najdroższych transakcji w życiu. Warto dobrze się przygotować do jej przeprowadzenia. W tym artykule podpowiem na co zwrócić uwagę w przypadku kupna nowego mieszkania, segmentu lub domu od firmy deweloperskiej.

Finanse

Kupując nowe mieszkanie trzeba nastawić się, że sam zakup nieruchomości to tylko część kosztów, które należy ponieść. Nowe lokale najczęściej dostępne są w stanie deweloperskim, trzeba więc zarezerwować także odpowiednią sumę na wykończenie. Dolicza się też koszty sporządzenia wszelkich formalności np. sporządzenia aktu notarialnego, czy prowizji za udzielenie kredytu.

Jak negocjować z deweloperem?

Cena oferowana przez dewelopera nie musi być ceną transakcyjną. Warto negocjować nie tylko kwotę, za jaką kupimy nieruchomość, ale też poziom jego wykończenia lub dodatki takie jak miejsce parkingowe, czy komórka lokatorska. Przed zakupem mieszkania warto obejrzeć je z fachowcem, który oceni jakość wykonanych prac. Po takim odbiorze technicznym może okazać się, że w lokalu są usterki, których usunięcie można przedyskutować z deweloperem. Warto też uzgodnić konkretną cenę za metr i ustalić, kiedy będzie wykonany pomiar mieszkania. Często zdarza się, że metraż planowany jest nieco większy niż ostatecznie po wybudowaniu lokalu.

Jeśli umówimy się z firmą deweloperską na cenę za metr kwadratowy, to przy zmniejszeniu metrażu nawet o 1 metr możemy oszczędzić parę tysięcy złotych. Jeśli w mieszkaniu chcemy wprowadzić jakieś zmiany np. przesunąć lub wyburzyć ściankę działową, to koszt tych przeróbek też warto negocjować. Przy stawianiu dodatkowych ścianek działowych warto zwrócić uwagę na jakość materiałów, z jakich będą one wykonane. Takie konstrukcje można budować nawet z płyt karton gips i uzyskać dobrą stabilność i parametry izolacyjności akustycznej. Kluczem jest zastosowanie materiałów budowlanych dobrej marki np. Siniat:  https://www.siniat.pl/pl-PL