Jak poradzić sobie z zaburzeniami erekcji?

Zaburzenia erekcji to niezdolność do osiągnięcia i utrzymania erekcji wystarczającej do odbycia stosunku płciowego. Lekarz stawia taką diagnozę, jeśli problem utrzymuje się przez około sześć miesięcy. Problemy z potencją dzieli się zwykle na psychologiczne (psychogenne), organiczne i mieszane. Do niedawna uważano, że zaburzenie w większości przypadków ma charakter psychogenny, ale dziś już ustalono, że około 80% przypadków jest spowodowanych problemami organicznymi, są częstym objawem wielu przewlekłych chorób somatycznych i psychicznych. Czynniki ryzyka związane ze stylem życia: palenie tytoniu, używanie narkotyków, nadużywanie alkoholu, brak aktywności fizycznej przyczyniają się do ich rozwoju.

Która grupa mężczyzn jest najbardziej narażona na zaburzenia erekcji?

Chociaż zaburzenia erekcji są częstym niedomaganiem dotykającym starszych mężczyzn, często nie są oni prawidłowo zdiagnozowani i leczeni. Głównym powodem jest to, że często ukrywają ten problem z powodu zawstydzenia, a lekarze z reguły nie mają czasu na dodatkowe pytania. Jednak problemy z potencją dotyczą również młodych mężczyzn, którzy żyją w ciągłym stresie i nie szukają sposobu rozwiązania tej trudnej sytuacji. Istnieją skuteczne leki na potencję, które stosowane zgodnie ze wskazaniami producenta przywracają satysfakcjonujące życie seksualne.

Jak mogą pomóc sobie mężczyźni z zaburzeniami erekcji?

Inhibitory fosfodiesterazy typu 5 np. syldenafil są stosowane, jako leczenie zachowawcze zaburzeń erekcji przyczyniają się do rozluźnienia mięśni gładkich w tętnicach prącia. Prowadzi to do wypełnienia ciał jamistych krwią i pojawienia się erekcji. Po stosunku seksualnym dopływ krwi do penisa zmniejsza się do pierwotnych wartości.

Przykładem tabletek stosowanych u dorosłych mężczyzn z zaburzeniami erekcji, jest produkt o nazwie Inventum. Zawiera on syldenafil, jedną z najlepiej znanych substancji stosowanych w leczeniu zaburzeń erekcji. Pomaga osiągnąć erekcję tylko pod wpływem wstępnego podniecenia seksualnego. Nabycie Inventum nie wymaga posiadania recepty, ma postać dyskretnych tabletek do żucia, których nie trzeba popijać wodą.

Wśród mężczyzn powszechne jest również stosowanie preparatów ziołowych do utrzymania erekcji, od korzenia żeń-szenia do chińskiego grzyba Cordyceps.

Inne sposoby walki z zaburzeniami erekcji wśród mężczyzn

Wśród innych sposobów, które można wykorzystać do niwelowania zaburzeń erekcji należy wymieć:

  • Psychoterapia – celem psychoterapii jest usunięcie blokady, która uniemożliwia fizycznie zdrowemu mężczyźnie wypełnienie funkcji seksualnej.
  • Terapia próżniowa – polega na zastosowaniu specjalnych urządzeń medycznych działających na zasadzie pompy, które są w stanie pompować krew do penisa (utrzymanie erekcji uzyskuje się za pomocą specjalnych pierścieni uciskowych). Terapia próżniowa nie zapewnia długotrwałego efektu.
  • Masaż – specjalne rodzaje masażu kości miednicy i kości łonowej mają korzystny wpływ na napięcie naczyniowe w obszarze męskich narządów płciowych.
  • Terapia ruchowa – trening mięśni krocza jest kolejną opcją terapii na zaburzenia erekcji.

Niezwykłą metodę walki z zaburzeniami erekcji zaproponowali australijscy lekarze, którzy twierdzą, że słabe mięśnie dna miednicy mogą bezpośrednio wpływać na erekcję i wytrysk. Badanie wykazało, że ćwiczenia mięśni dna miednicy pomagają około 3/4 mężczyzn cierpiących na różne problemy z potencją. Zazwyczaj są one zalecane kobietom w celu zwalczania nietrzymania moczu po porodzie, ale mogą być również przydatne dla mężczyzn.

Fizjoterapeuci przeanalizowali dane 650 mężczyzn, którzy wykonywali ćwiczenia w celu wzmocnienia mięśni dna miednicy. 47% mężczyzn cierpiących na zaburzenia erekcji zgłosiło poprawę. Ponadto 83% uczestników z przedwczesnym wytryskiem zgłosiło, że zaczęło ono występować rzadziej. Dwa ćwiczenia wykorzystano do zwalczania problemów seksualnych. Jednym z nich było przerwanie oddawania moczu przez skurcz mięśni, a drugim podniesienie jąder mięśniami miednicy. Zaletą takiego treningu jest to, że nie wymagają specjalnego czasu i miejsca i mogą być wbudowane w codzienną rutynę. Zaleca się zacząć od dziesięciu powtórzeń, stopniowo zwiększając częstotliwość.

Fot. unsplash.com