Jak poprawnie dbać o okulary?

Okulary korekcyjne to, obok soczewek kontaktowych, jedna z najpopularniejszych metod korekcji różnych wad wzroku. W codziennym użytkowaniu tradycyjnych okularów należy dbać, przede wszystkim, aby szkła nie były brudne, ani zatłuszczone. Przechowywanie okularów w specjalnym etui, zabezpieczy je przed porysowaniem lub połamaniem oprawek.

Czyszczenie okularów korekcyjnych

Okulary korekcyjne, podobnie jak soczewki kontaktowe, również wymagają pielęgnacji i czyszczenia. Soczewki szybko się brudzą i najczęstszym błędem, jaki popełniają użytkownicy okularów, jest czyszczenie ich na sucho. Pocieranie zabrudzonej powierzchni szmatką, bez wcześniejszego spłukania zanieczyszczeń wodą, może porysować ich delikatną powierzchnię. Wygodnym preparatem myjącym jest specjalny płyn do czyszczenia okularów. Wystarczy rozpylić środek obustronnie na powierzchni soczewek i dokładnie je wytrzeć miękką i suchą szmatką z mikrofibry. Płyny czyszczące dostępne są nawet w wersji dla alergików. Można nimi również bezpiecznie czyścić okulary z powłoką antyrefleksyjną.

Ściereczki z mikrofibry, przeznaczone do czyszczenia okularów, należy regularnie prać, najlepiej w temperaturze 40 stopni Celsjusza. Do prania nie należy dodawać płynu do płukania, ponieważ jego zastosowanie spowoduje, że ściereczka będzie zostawiała nieestetyczne ślady na powierzchni soczewek.

 Oprawki okularowe też wymagają czyszczenia

Oprawki okularowe również wymagają czyszczenia. Pomimo, że ich zabrudzenie nie pogarsza jakości widzenia, to nagromadzone bakterie w trudnodostępnych miejscach na okularach mogą przyczyniać się do powstawania podrażnień lub nawet zmian infekcyjnych skóry. Brud w szczelinach między oprawą a szkłami można łatwo usunąć, np. patyczkiem kosmetycznym zamoczonym w spirytusie lub spryskanym wcześniej preparatem dedykowanym.

 Etui na okulary

Okulary korekcyjne najlepiej przechowywać w specjalnym zamykanym etui. Zapewnia ono ochronę przed porysowaniem soczewek czy uszkodzeniem oprawek, np. w czasie noszenia w torebce. Okulary korekcyjne, zwłaszcza organiczne, mogą uszkodzić się pod wpływem działania bardzo wysokiej temperatury, dlatego nie poleca się przechowywania ich w zamkniętym aucie w czasie upałów czy podczas korzystania z sauny. Duże zmiany temperatur zmniejszają trwałość szkieł, zwłaszcza z powłoką antyrefleksyjną, a nawet powodują ich pęknięcia. Z tego powodu warto stosować etui ochronne.