Jak pielęgnować suchą skórę?

Sucha skóra bardzo łatwo ulega uszkodzeniu, dlatego wymaga szczególnej pielęgnacji przy pomocy odpowiednio dopasowanych kosmetyków. Powinny one nie tylko intensywnie ją nawilżać, ale także chronić przed słońcem i wspomagać regenerację. Do suchej skóry szczególnie polecane są dermokosmetyki.

Kosmetyki do suchej skóry

Każda osoba zmagająca się z problemem suchej skóry powinna zaopatrzyć się w odpowiednie kosmetyki do codziennej pielęgnacji. Podstawowymi produktami są: delikatna emulsja do mycia twarzy i całego ciała, krem intensywnie nawilżający na dzień (z filtrem przeciwsłonecznym) i na noc oraz balsam do ciała.

Odpowiednio dobrane kosmetyki do pielęgnacji sprawiają, że w skórze nie zachodzi nadmierna utrata cząsteczek wody, a na jej powierzchni tworzy się lipidowa warstwa ochronna. Dzięki temu nie pojawiają się dokuczliwe objawy, takie jak: świąd, łuszczenie się naskórka, napięcie skóry, matowy kolor, a także skłonność do podrażnień i uszkodzeń.

Do pielęgnacji suchej skóry zalecane są dermokosmetyki, czyli kosmetyki apteczne. Wyróżniają się one tym, że nie tylko pielęgnują, ale także leczą problemy skórne. W ich składzie znajdują się substancje czynne, które działają podobnie do leków. Można w nich znaleźć: duże stężenie gliceryny, oleje roślinne, kwas pantotenowy (pantenol), witaminy, PCA (naturalny czynnik nawilżający). Są ponadto hipoalergiczne i nie przyczyniają się do nasilenia objawów suchej skóry.

Przed zakupem kosmetyku trzeba dokładnie przeczytać jego etykietę. Omijać należy produkty z alkoholem etylowym, ponieważ odpowiada on za nadmierne przesuszanie się skóry. Natomiast konserwanty, barwniki i substancje zapachowe mogą powodować alergie i podrażnienia.

Codzienna pielęgnacja suchej skóry

Na codzienną pielęgnację suchej skóry składa się jej oczyszczanie i nawilżanie. Czynności te należy wykonywać 2 razy dziennie oraz dodatkowo w razie potrzeby (np. po wizycie na basenie). Twarz warto myć ciepłą wodą z niewielką ilością emulsji. Następnie osuszyć jednorazowym ręcznikiem (bez pocierania) – w ręcznikach wielokrotnego użytku gromadzą się bakterie. Na koniec trzeba nałożyć krem nawilżający. To samo tyczy się całego ciała – po kąpieli zawsze należy posmarować skórę balsamem.

Do codziennej pielęgnacji zalicza się także unikanie czynników, które mogłyby nasilić problem. Latem trzeba chronić skórę przed działaniem promieni słonecznych, natomiast zimą przed wiatrem, nagłą zmianą temperatur i suchym powietrzem w ogrzewanych pomieszczeniach. Zalecane jest także korzystanie z rękawic i odzieży ochronnej podczas pracy ze szkodliwymi substancjami i detergentami.

Warto zadbać również o swoją dietę. Spożywanie produktów bogatych w witaminy: C, A i E oraz cynk i selen może znacząco wpłynąć na kondycję skóry. Do dziennego jadłospisu można włączyć 3 porcje świeżych warzyw i 2 porcje owoców, a także ryby i produkty pełnoziarniste. Trzeba pamiętać ponadto o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Zaleca się wypijać 2 litry wody dziennie.