Jak obciąć kotu pazury?

Pazury są nieodzownym atrybutem każdego kota. Z pewnością jako wiele razy zadaliście sobie pytanie „jak obciąć kotu pazury?”. Wiele zależy od pewnych czynników, które należy wziąć po uwagę przed przystąpieniem do pielęgnacji kocich łapek.

Kot posiada łącznie osiemnaście palców, po pięć na przednich łapach i po cztery na tylnych. Są one zaopatrzone w ostre pazury, które tworzą bardzo pożyteczne dla kota narzędzie. Dzięki nim, zwierzę jest w stanie chwytać i przytrzymywać swoją zdobycz. Służą mu do do obrony przed napastnikami, a także do wdrapywania się na drzewa. Wobec tego dlaczego ważne jest to, by je obcinać niektórym kotom?

Kiedy powinieneś obcinać kotu pazury?

Jeśli jako właściciel kota zastanawiasz się kiedy i czy w ogóle powinieneś obciąć mu pazury, musisz wziąć pod uwagę kilka kwestii. Jeśli często wypuszczasz swojego kota na świeże powietrze, to musisz wiedzieć, że raczej nie należałoby go pozbawiać ostrych pazurów. Wynika to z faktu, że taki zwierzak jest częściej narażony na różne sytuacje, w których to ostre pazurki okażą się dla niego niezbędne. Może on zostać na przykład zaatakowany przez inne zwierzęta lub też uciekać przed nimi na drzewo czy płot. W obliczu takich zdarzeń pazury na pewno mu się przydadzą – dodaje Mariusz Michalski z serwisu https://zwierzaki.pl

Jeżeli twój kot większość czasu spędza w domu, to warto będzie obciąć mu pazury. Dzięki temu nie będzie nimi zahaczał o różne domowe przedmioty, takie jak kanapy, fotele, poduszki i koce. W takich sytuacjach zwierzak może sobie nawet uszkodzić pazur, ponieważ mocno nim szarpie, gdy usiłuje wyrwać się z pułapki. Skutkuje to wieloma nieprzyjemnościami dla twojego kociego przyjaciela.

Jak się za to zabrać?

Jeśli podjąłeś już decyzję i zdecydowałeś się na małą pielęgnację kocich łapek, to pewnie zadajesz sobie pytanie „jak obciąć kotu pazury?”. No właśnie, jak się do tego zabrać? Najważniejsza jest cierpliwość i zrozumienie dla zwierzaka. Koty nie są przyzwyczajone do tego, że ktoś dotyka ich łapek. Często przy tym drapią i syczą. Istotne jest to, żebyś powoli oswajał kota z dotykaniem jego łap. Warto byłoby to robić już od małego.

Następnie musisz upewnić się, że masz w posiadaniu wszelakie narzędzia, które pomogą ci obciąć kotu pazury. Pamiętaj, by nie robić tego obcinaczkami przeznaczonymi dla ludzi, ponieważ możesz w ten sposób negatywnie zniekształcić strukturę pazura. Powinieneś zaopatrzyć się w odpowiednie obcinaczki lub nożyczki do pazurów, wyprodukowane specjalnie dla kotów.

Kiedy zaopatrzysz się już w odpowiedni sprzęt i twój kot nie reaguje agresją na dotykanie łapek, możesz zabrać się za obcinanie. Podczas obcinania powinieneś pamiętać o kilku istotnych kwestiach:

  • nie obcinaj „zbyt głęboko” by nie naruszyć żywej części pazura, która zawiera naczynia krwionośne (wywoła to krwawienie i ból zwierzaka),
  • skup się na biało-przezroczystym elemencie pazurka, uważając na bladoróżowy „rdzeń”,
  • tnij pod odpowiednim kątem w taki sposób, by pazur widoczny od góry wyglądał jak trójkąt zwężający się ku dołowi.

Jeśli kot wyrywa się lub jest niespokojny, nie zmuszaj go do niczego. Daj mu chwilę wytchnienia, a po czasie spróbuj ponownie. Najlepiej gdy obcinasz pazury swojemu kotu wtedy, gdy ten jest najedzony i wypoczęty.

Jak często powinieneś obcinać kotu pazury?

Częstość, z jaką powinieneś dbać o pazury swojego kota, zależy od tego jak szybko odrastają. Z reguły przyjmuje się jednak, by zająć się tym wtedy, gdy kot zaczyna już haczyć o meble w domu. Im regularniej będziesz to robić, tym kot bardziej będzie się do tego przyzwyczajał i z miesiąca na miesiąc będzie ci łatwiej o niego zadbać.

Podsumowanie

Przedstawione powyżej metody na pewno pomogą wam rozwiać wszelkie wątpliwości na temat pielęgnacji kocich pazurków. To bardzo ważna czynność dla kotów pozostających w domach, gdyż dzięki krótszym pazurom rzadziej zahaczają one o różne rzeczy. Wobec tego są o wiele spokojniejsze i czują się bardziej komfortowo. Na pewno po przeczytaniu tego artykułu każdy z was będzie już znał odpowiedź na pytanie „jak obciąć kotu pazury?”.