Jak leczyć przeziębienie latem, gdy na zewnątrz szaleją upały?

Przeziębiamy się kilka razy w roku i choć dochodzi do tego najczęściej w okresie jesienno-zimowym to musimy pamiętać, że na tą jednostkę chorobową narażeni jesteśmy również latem. W gorące i słoneczne dni popołudniami przegrzewamy się na słońcu, podczas gdy poranki i wieczory mogą być bardzo chłodne. W upał schładzamy się w klimatyzowanych pomieszczeniach, pijemy zimne napoje oraz jemy lody. Takie nagłe zmiany temperatury mają wpływ na osłabienie odporności. Przebieg tej choroby w lato jest na ogół łagodniejszy, ale objawów nie należy bagatelizować.

Czym jest przeziębienie?

Przeziębienie to zespół objawów, które są związane z zapaleniem błony śluzowej nosa, gardła oraz zatok przynosowych. Jest spowodowane zakażeniem wirusowym górnych dróg oddechowych. Może je wywoływać około 200 wirusów, najczęściej z grupy rhinowirusów (30-50% przypadków zachorowań). Przy chorobach o etiologii wirusowej, nie zależy stosować leczenia antybiotykami, gdyż są one nieskuteczne. Do zakażenia wirusem może dojść na dwa sposoby – drogą kropelkową podczas kontaktu z chorymi osobami oraz drogą pokarmową poprzez korzystanie z zakażonych przedmiotów.

Rozwój choroby

Choroba rozwija się powoli i trwa od 5 do 7 dni. Pierwsze symptomy pojawiają się 1-2 dni od zakażenia. Początkowo pojawia się zmęczenie i ogólne osłabienie, pogorszenie samopoczucia oraz drapanie w gardle. Później wodnisty katar, który po jakimś czasie gęstnieje i jest coraz bardziej nasilony. Kolor wydzieliny z nosa może przechodzić od żółtego do zielonego, co świadczy o infekcji wirusowej. Leczenie pierwszych oznak choroby ma znaczenie przy długości trwania przeziębienia. Może się zdarzyć, że podczas przeziębienia pojawi się stan podgorączkowy lub niewysoka gorączka, poniżej 38°C. Kaszel pojawia się na dalszym etapie choroby, gdy zostanie zaatakowana krtań i tchawica. Początkowo jest suchy, a następnie mokry i zazwyczaj ustępuje po tygodniu. Jeśli objawy będą się utrzymywać przez dłuższy czas, należy skonsultować się z lekarzem i wykluczyć czy nie doszło do zapalenia ucha środkowego lub zatok, co będzie niestety skutkowało wdrożeniem antybiotykoterapii.

Farmakoterapia przeziębienia latem, jest dokładnie taka sama jak podczas jesienno-zimowych zachorowań. Ponieważ na rynku aptecznym mamy do dyspozycji niewiele środków działających bezpośrednio na przyczynę choroby, to leczymy tylko objawy wykorzystując preparaty, które zmniejszają lub likwidują symptomy przeziębienia, jak np. https://www.doz.pl/apteka/k4615-Przeziebienie_i_grypa

Leczenie kataru

Na katar i upośledzoną drożność nosa najczęściej stosuje się:

– leki obkurczające naczynia błony śluzowej nosa, stosowane miejscowo, w postaci aerozolu czy kropel (np. ksylometazolina, oksymetazolina, nafazolina). Nie zaleca się stosowania ich dłużej niż ok. 5 dni, gdyż mogą uzależniać, spowodować uszkodzenie błony śluzowej nosa, zmiany miejscowe oraz nawrót i nasilenie dolegliwości.

– leki obkurczające naczynia błony śluzowej nosa, stosowane doustnie (np. fenylefryna, pseudoefedryna).

– leki przeciwhistaminowe (np. chlorfeniraminę, feniraminę, difenhydraminę, triprolidynę) stosowane głównie jako składniki preparatów wielolekowych.

Do przepłukiwania komór nosa można również zastosować roztwór soli fizjologicznej lub jałową wodę morską.

Leczenie kaszlu

W przypadku kaszlu dobieramy preparat do rodzaju dolegliwości – kaszel mokry oraz kaszel suchy wymagają innego leczenia. Jako leki przeciwkaszlowe, stosuje się preparaty z butamiratem, dekstrometorfanem, lewodropropizyną, a gdy mamy do czynienia z zalegającą w oskrzelach wydzieliną, to sięga się po specyfiki z ambroksolem, bromheksyną czy gwajafenezyną.

Na ból gardła przyjmujemy preparaty o działaniu odkażającym, przeciwzapalnym oraz miejscowo znieczulającym (np. salicylan choliny, mentol, chlorowodorek benzydaminy, flurbiprofen).

Leczenie bólu głowy i gorączki

Przy bólu głowy oraz gorączce stosuje się leki przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe takie jak paracetamol. Można także zastosować niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. ibuprofen, naproksen, kwas acetylosalicylowy). Wybór leków bez recepty można zawsze skonsultować z farmaceutą.

Czy to na pewno przeziębienie?

Latem wiele osób cierpi na dolegliwości alergiczne – pojawia się wodnisty katar, często może mu towarzyszyć suchy kaszel, zmęczenie, ospałość, apatia i ból głowy. Wiele z tych dolegliwości może być bardzo podobna do przeziębienia i w wielu przypadkach jest z tą chorobą mylona. Leczenie alergii jest odmienne od leczenia przeziębienia i przewlekłe stosowanie leków przeciwprzeziębieniowych nie rozwiąże tego problemu. Zalecana jest konsultacja lekarska w celu prawidłowego zdiagnozowania problemu.

W przeziębieniu zaleca się pacjentom odpoczynek i leżenie w łóżku oraz picie dużej ilości płynów. Warto do herbaty dodać miód lub sok z malin, które rozgrzeją organizm (jest to potrzebne nawet w okresie letnim). W przypadku używania na co dzień w pomieszczeniu klimatyzacji, temperaturę należy odpowiednio dostosować do temperatury panującej na zewnątrz oraz unikać siadania bezpośrednio przy wylocie nawiewu. Należy również pamiętać o częstym i dokładnym myciu rąk. Będąc przeziębionym można również sięgać po preparaty pochodzenia roślinnego zawierające np. korę wierzby, kwiat bzu czarnego, podbiał, porost islandzki, prawoślaz, tymianek, babkę lancetowatą czy bluszcz pospolity, które dzięki swoim właściwościom złagodzą przebieg choroby i pozwolą szybciej wrócić do pełni zdrowia.

Artykuł sponsorowany