Jak dbać o podłogi winylowe?

Podłogi winylowe doskonale nadają się do łazienek i kuchni, ponieważ są wodoodporne i bardzo łatwe do czyszczenia. Przy odpowiedniej pielęgnacji i czyszczeniu podłoga winylowa może zachować swój pierwotny połysk i świeżość przez wiele lat.

Atrybuty podłogi winylowej

Winyl to niedroga wykładzina podłogowa, która wygląda atrakcyjnie i sprawia, że ​​podłoga jest bardziej miękka i przyjemniejsza do chodzenia niż płytki lub parkiet. Dzięki połączeniu właściwości użytkowych i przystępnej ceny winyl zyskał dużą popularność. Podłogi z płytek kwarcowo-winylowych doskonale imitują różne naturalne materiały i faktury. Nawet doświadczeni użytkownicy nie zawsze będą w stanie odróżnić podłogę winylową od naturalnej.

Samodzielna konserwacja podłóg z winylu

Podłogi winylowe są całkowicie odporne na wilgoć, dlatego sprawdzają się w łazienkach, kuchniach i na balkonach. Jednocześnie, jak każda podłoga, tak i ta z płytek kwarcowo-winylowych podlega zużyciu i uszkodzeniom. Jeśli mówimy o małych wadach i utracie połysku możemy je wyeliminować samodzielnie, stosując pastę i Nabłyszczacz do podłóg winylowych. Środek do nabłyszczania stanowi ostatnią warstwę przy konserwacji podłogi winylowej lub linoleum. Zapobiega on wnikaniu brudu i płynów oraz utrwalaniu plam. Należy go regularnie nakładać po każdym, gruntownym czyszczeniu podłogi z winylu. Nanoszenie warstwy nabłyszczającej zalecane jest minimum raz lub dwa razy w roku.

Technika nakładania nabłyszczacza na winyl

Pielęgnacja nabłyszczaczem do podłóg winylowych polega to na pozbyciu się poprzedniej, starej warstwy preparatu za pomocą polecanych przez producenta detergentów lub chemikaliów i nałożeniu nowej warstwy. W większości przypadków wskazane jest polerowanie na sucho w celu uzyskania maksymalnego połysku powierzchni i trwałości warstwy. Świeżo zmyta podłoga wymaga co najmniej trzech cienkich warstw nabłyszczacza. Tylko warstwowe nanoszenie środka nabłyszczającego pozwala uzyskać akceptowalny połysk i odpowiednią ochronę powierzchni. Polerowanie jest również wskazane przy radzeniu sobie z głębokimi zadrapaniami i rysami w winylu.