Jak bezboleśnie rozpocząć nowy rok szkolny?

Wakacje powoli dobiegają końca. Niebawem uczniowie pożegnają się z wakacyjnym luzem i rzucą się w wir obowiązków szkolnych. Jak bezstresowo przeżyć pierwsze dni w szkole?

Póki jeszcze trwają wakacje, niech dzieci i młodzież korzystają z nich w pełni. Niech spędzają jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu, zwłaszcza na łonie natury. Powinny się wysypiać, spotykać się z przyjaciółmi, być aktywne fizycznie.

Koniec wakacji to dobry czas na zakup wyprawki szkolnej. Nowe podręczniki szkolne, plecak, piórnik, zeszyty, przybory szkolne i inne akcesoria to dla wielu uczniów zachęta do rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Wielu uczniów z niecierpliwością czeka też na spotkanie ze swoimi kolegami i koleżankami z klasy, których nie widzieli przez dwa miesiące.

Początek nowego roku szkolnego wcale nie musi być bolesny i stresujący. Pierwszy dzień to spotkanie z wychowawcą, podanie planu lekcji, omówienie najważniejszych spraw dotyczących kolejnego roku szkolnego. Pierwsze lekcje to przeważnie również zajęcia organizacyjne, zapoznające uczniów z materiałem i zagadnieniami, które będą omawiane w ciągu najbliższych 10 miesięcy.

Nie należy się więc zamartwiać, że „znowu szkoła”, Szkoła to nie koniec świata. Dotyczy wszystkich uczniów. Zamiast więc myśleć o szkole, lepiej wyluzować, porozmawiać z dawno niewidzianymi znajomymi, powspominać wakacyjne wyjazdy, pooglądać wspólnie zdjęcia z wakacji.

Dobrze jest na początku roku szkolnego rozplanować naukę, zorganizować sobie czas tak, by poza nauką mieć czas dla siebie. Ustalenie, w jakie dni i o jakich porach dnia odbywać się będzie nauka konkretnych przedmiotów i odrabianie prac domowych pozwoli uniknąć chaotyczności i niesystematyczności.

Początek nowego roku szkolnego to okazja do zaplanowania różnych zajęć pozalekcyjnych rozwijających zainteresowania uczniów. Warto zapoznać się z ofertą kół zainteresowań w szkole i poza nią. Mogą to być zajęcia sportowe, taneczne, plastyczne, teatralne, itp.

Szkoła to nie tylko obowiązki

Nowy rok szkolny to nie tylko nauka i obowiązki. To również  różnego rodzaju rozrywki. To szkolne wyjścia do kina, do teatru, szkolne dyskoteki, wycieczki, andrzejki, mikołajki. Uczniów czekają również ferie zimowe, przerwy świąteczne, długie weekendy. W końcu gdyby wakacje trwały cały rok, większość dzieci i młodzieży by się zanudziła. A czas biegnie szybko. Za 10 miesięcy znowu upragnione wakacje.