Holter – bezpieczne badanie serca

Serce to jeden z organów, który podtrzymuje funkcje całego organizmu. Choć jest niezwykle ważne i silne, ulega wielu zaburzeniom, które można wyleczyć po wcześniejszym rozpoznaniu. Do rozpoznania chorób mięśnia sercowego stosuje się wiele badań, w tym EKG holter.

EKG holter — co to za badanie?

Holter to bezpieczne badanie elektrycznej czynności serca. Przeprowadzane jest przez minimum 24 godziny lub dłużej, gdy takie jest zalecenie lekarza.Dzięki ciągłemu zapisowi możliwe jest zaobserwowanie dynamicznych zmian pracy serca. To pozwala na zdiagnozowanie utajonych wad serca. Dzięki temu, że badanie trwa przez całą dobę, analiza stanu mięśnia sercowego wykonywana jest także nocą. To ważne, ponieważ wiele zaburzeń ujawnia się podczas snu.

EKG holter — przebieg badania

Do badania holtera niepotrzebne jest specjalne przygotowanie, warto jednak na dzień przed badaniem zaprzestać stosowania balsamów. Natłuszczona skóra może uniemożliwić przyklejenie się elektrod. Mężczyźni z owłosionym torsem mogą zostać poproszeni o ogolenie kawałka klatki piersiowej, aby ułatwić przyczepienie elektrod.Przed badaniem pielęgniarka kardiologiczna odpowiednio przyczepia aparaturę do ciała pacjenta. Składa się ona z rejestratora oraz elektrod. Rejestrator posiada specjalne etui, które można przywiązać do brzucha. Sprzęt jest tak mały, że nie przeszkadza pacjentowi w codziennym funkcjonowaniu.

W trakcie badania pacjent powinien zachowywać się tak samo jak każdego dnia, dzięki temu będzie można zobaczyć jak zachowuje się serce w różnych sytuacjach. Pacjent powinien prowadzić dziennik badania, w którym będzie zapisywać wszystkie odchylenia od normy: omdlenia, zasłabnięcia, arytmię oraz bóle w klatce piersiowej.Po badaniu aparatura zostaje ściągnięta, a wyniki przesyłane zostają do komputera. Analizy badań dokonuje lekarz kardiolog, który bierze też pod uwagę wiek, pleć i tryb życia pacjenta.

EKG holter — czego nie robić podczas badania

Choć badanie jest dokładne i nieinwazyjne warto zastosować kilka prostych zasad, aby nie doszło do sfałszowania wyników. W trakcie badania nie wolno używać telefonów komórkowych oraz innych urządzeń elektrycznych (koce, poduszki). Nie należy się kąpać ani brać prysznica, ponieważ może to zepsuć urządzenie.