Gatunki magnolii i ich różnorodna kolorystyka

Magnolia to nie tylko przepiękny kwiat, który wprowadza niepowtarzalny urok do naszego ogrodu. To także jedna z najstarszych roślin na ziemi, której początki sięgają stu milionów lat. Do Europy trafiła dopiero w XVIII wieku, a dzisiaj możemy cieszyć się pięknem wielu jej odmian, które przynoszą nam białe lub purpurowe kwiaty. Przeczytaj, co powinieneś wiedzieć o tej niezwykłej roślinie.

Właściwości lecznicze magnolii

Pomimo swojego niezwykłego wyglądu, magnolia uprawiana bywa także ze względu na swoje niezwykłe właściwości lecznicze. Na Dalekim Wschodzie od wieków napary z niej stosuje się jako środki na obniżenie nastroju i depresję. Działają one uspokajająco i leczą pierwsze objawy menopauzy. Preparaty z kory magnolii bywają stosowane wspomagająco w leczeniu boreliozy. Rzecz jasna, właściwości magnolii stosowane są także w przemyśle kosmetycznym. Wyciągi z tej rośliny często stosowane są w kosmetykach nawilżających oraz maściach łagodzących podrażnienia skóry.

Gatunki magnolii

Na ten moment istnieje ponad 125 gatunków magnolii, które różnią się między sobą wieloma kwestiami – porą kwitnienia czy wzrostem. Spośród najpopularniejszych gatunków wymienić można między innymi następujące gatunki:

  • Magnolia purpurowa – dorasta do trzech metrów wysokości i charakteryzuje się pięknymi purpurowymi kwiatami, które dochodzą wzrostem nawet do dwunastu centymetrów. Ten gatunek nie jest odporny na mróz, dlatego wymaga specjalnego zabezpieczenia na zimę.
  • Magnolia naga – charakteryzuje się dużym wzrostem, który może dochodzić nawet do dziesięciu metrów. Jej kwiaty są duże, białe i wyróżniają się charakterystycznym cytrynowym smakiem, który w ojczystych Chinach dodawany jest do ryżu jako przyprawa.
  • Magnolia parasolowata – jedna z najrzadziej uprawnianych magnolii w Polsce. Pochodzi z południowych Stanów Zjednoczonych i charakteryzuje się ogromnymi białymi liśćmi oraz pokaźnymi rozmiarami drzewa, które może dochodzić nawet do dwudziestu metrów.
  • Magnolia japońska – to stosunkowo odporna na mrozy i silna roślina, która zaczyna kwitnąć dopiero po kilkunastu latach wzrostu. Rośnie naturalnie w Japonii i na Półwyspie Koreańskim. Kwitnienie magnolii japońskiej przypada na przełom kwietnia i maja.
  • Magnolia gwieździsta – to niewielki krzew, który może dochodzić jedynie do trzech metrów wysokości. Swoją nazwę zawdzięcza białym kwiatom, które mają około ośmiu centymetrów i wizualnie przypominają gwiazdę. Ten gatunek magnolii z powodzeniem nabyć można na https://www.podkarpackiesady.pl/53-magnolie.
  • Magnolia siebolda – kolejny gatunek odporny na mróz, jednak wymagający sporego poziomu wilgotności. Charakteryzuje się białymi kwiatami z czerwonym środkiem.

Magnolia purpurowa

Zdjęcie pochodzi ze strony http://www.budujemy24.pl/.

Wymagania magnolii

Wbrew obiegowej opinii, magnolie są roślinami stosunkowo prostymi w uprawie, mają jednak swoje wymagania. Powinny być sadzone w miejscu nasłonecznionym, ale osłoniętym przed wiatrem. W Polsce zwykle hodowane są gatunki odporne na mróz, takie jak siebolda czy magnolia japońska. Wszystkie one powinny być jednak specjalnie zabezpieczane na zimę. Ze względu na dorastanie do dużych rozmiarów, dobrze jest zasadzić je w pewnym oddaleniu od innych roślin. Jak długo kwitnie magnolia? Wiele zależy od gatunku, jednak często pierwsze kwiaty pojawiają się już na początku kwietnia.

Pielęgnacja magnolii

Jeżeli spełnimy wymagania glebowe magnolii, nie będzie ona zajmowała dużej części naszego czasu. Nawozi się ją zwykle trzykrotnie w ciągu roku – wczesną wiosną, jeszcze przed rozpoczęciem kwitnienia, pod koniec maja oraz w lipcu. Najlepiej wybrać nawóz do roślin kwaśnolubnych albo skorzystać z dobrze rozłożonego kompostu. Należy także dbać o prawidłowe nawodnienie magnolii, szczególnie podczas suszy. Roślina ta zazwyczaj nie wymaga podcinania, chyba, że zauważymy martwe lub chore pędy.

Magnolie to niezwykle piękne i stosunkowo niewymagające rośliny, które mogą całkowicie odmienić wizerunek naszego ogrodu. Istnieje wiele gatunków, z których możemy wybierać takie, które doskonale pasują do naszych warunków klimatycznych. Piękne kwiaty w kolorze bieli i purpury, które przywodzą na myśl egzotyczne azjatyckie ogrody, z pewnością poprawią nasz codzienny nastrój. Warto mieć je w swoim ogrodzie!

Źródła: