Florysta – współczesny bukieciarz. Profesja dla osób z pasją

Czym zajmuje się florysta? Czy to zawód dla każdego? Jak nim zostać? Co obejmuje nauka florystyki i jakie perspektywy pracy czekają po szkole florystycznej?

Florysta to zawód dla osób, które lubią rośliny i mają zmysł estetyczny. Praca z kwiatami musi sprawiać im przyjemność. To zajęcie, które łączy pracę z pasją. Na rynku pracy jest to zawód coraz bardziej doceniany. Bycie florystką nie kończy się na pracy w kwiaciarni – można tworzyć ozdoby do katalogów i magazynów, brać udział w konkursach, a nawet samemu prowadzić kursy. Florysta może być prawdziwym artystą

Florystyka jako dziedzina rozwinęła się ostatnimi czasy i stale się rozwija, w związku z czym zapotrzebowanie na profesjonalnych florystów rośnie.

Czym zajmuje się florysta/florystka?

Bukieciarz tworzy różnego rodzaju dekoracje roślinne, dostosowane do konkretnej okazji. Mogą to być zarówno małe kompozycje, jak i duże – przestrzenne. Przede wszystkim zajmuje się oprawą różnych imprez i uroczystości (śluby, wesela, urodziny, rocznice, chrzciny, pogrzeby itp.). Ponadto dekoruje wnętrza, używając do tego roślin ciętych i doniczkowych.

Do zadań zawodowych florysty należą: planowanie i realizacja projektów dekoracji z roślin, dobieranie odpowiedniego materiału roślinnego (w zależności od rodzaju dekoracji, okazji, stylu, sezonu itd.), przygotowywanie materiału roślinnego do wykonania dekoracji, roślinna stylizacja wnętrz (hotele, kościoły, sklepy, biura), przygotowywanie i branie udziału w wystawach i konkursach branżowych oraz szeroko pojęta pielęgnacja roślin.

Jak zostać florystą?

By zostać florystą czy florystką, wystarczy ukończenie trwającej rok szkoły policealnej. Tryb nauczania jest zaoczny, a w wielu szkołach jest to kierunek bezpłatny. Egzamin jest zewnętrzny, organizowany w szkole, ale podejście do niego nie jest obowiązkowe. Po ukończeniu takiego jednorocznego kierunku uczestnik otrzymuje świadectwo Ministerstwa Edukacji Narodowej i tytuł florysty.

Oczywiście florystyka jest dziedziną stale zmieniającą się – tak jak w modzie co jakiś czas pojawiają się nowe trendy. By być na czasie, trzeba stale się dokształcać, np. na kursach doszkalających i warsztatach. Bardzo dobrym miejscem na takie doszkalanie są targi kwiatów, giełdy kwiatowe, konkursy i wystawy. Na takich imprezach można poznać nowe trendy, nowe gatunki roślin i kwiatów, a także poszerzyć swoją siec kontaktów branżowych, co może być przydatne w przyszłości.

Szczegółowe informacje na temat kierunku florysta można znaleźć na stronie: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/szkoly-policealne/florysta.

Co obejmuje nauka florystyki?

Po ukończeniu nauki, absolwent może pochwalić się zdobyciem kwalifikacji takich jak: kompozycje florystyczne, kulturowe podstawy florystyki, materiałoznawstwo roślinne i nieroślinne, środki wyrazu twórczego, przedsiębiorstwo florystyczne, kompozycje funeralne, kompozycje okolicznościowe, konstrukcje florystyczne, dekoracje wnętrz i aranżacje obsadzone, a także podstawy przedsiębiorczości i język obcy florystyczny.

Poznanie materiałów roślinnych i nieroślinnych jest kluczowe do tworzenia modnych kompozycji florystycznych. Jednak niemniej ważne jest poznanie kulturowych podstaw florystyki – od starożytnych kompozycji, przez japońską ikebanę, dekoracje dożynkowe, po współczesne. Uczestnik kursu poznaje także środki artystycznego wyrazu (zagadnienia związane z kompozycją, barwą, cechami plastycznymi roślin, programami graficznymi, za pomocą których można tworzyć projekty kompozycji). Bardzo ważna jest także wiedza z zakresu tworzenia kompozycji okolicznościowych (ślubnych, walentynkowych, rocznicowych). Z drugiej strony, uczestnicy uczą się także jak otworzyć i prowadzić własną kwiaciarnię.

Nauka to nie tylko teoria. Duży nacisk podczas zajęć kładzie się na praktyczne aspekty.

Perspektywy pracy bukieciarza

Florysta może pracować nie tylko w kwiaciarni. Może także:

  • doradzać w zakresie konserwacji zieleni
  • otworzyć własną działalność (kwiaciarnię lub zająć się planowaniem zieleni)
  • pracować w pracowniach florystycznych, magazynach wnętrzarskich, firmach dekoratorskich
  • prowadzić szkolenia i kursy.

Artykuł sponsorowany