Doradztwo franczyzowe jako sposób na rozwój firmy

Nie wiesz, w jaki sposób rozwinąć swoją firmę? Sprawdź, czym zajmuje się doradztwo franczyzowe i jaki może mieć wpływ na zarządzane przez Ciebie przedsiębiorstwo.

Rynek franczyzy w Polsce od dawna jest bardzo mocno rozwinięty. Duża dostępność sieci franczyzowych oraz przystępność warunków uczestnictwa pozwala firmom aranżującym systemy franczyzowe na sprawne pozyskiwanie franczyzobiorców. Jaka jest jednak rola doradztwa franczyzowego w rozwoju Twojej firmy?

Zależność od branży

Przede wszystkim funkcje doradztwa mogą być ograniczone przez branżę, którą zajmuje się Twoja firma. Pozyskiwanie osób uczestniczących w zaaranżowanym przez Ciebie systemie franczyzowym jest najskuteczniejsze w branży gastronomicznej, usługowej, a także w szeroko rozumianym handlu. Nie da się ukryć, że w przypadku niszowych branż rozwój firmy związany z aranżowaniem systemów franczyzowych może okazać się nie tylko nieprzynoszącym zysku pomysłem, co po prostu prowadzącym do strat.

Budowanie sieci franczyzowej

Rola doradztwa franczyzowego jest największa tam, gdzie między innymi istnieje potrzeba budowania dobrze zoptymalizowanego systemu franczyzowego. Udynamicznia to rozwój firmy, ale warto pamiętać, że wiąże się z zupełnie nowymi obowiązkami jako firmy-franczyzodawcy. Niesie ze sobą również pewnego rodzaju zagrożenia, o których należy wiedzieć, zanim jeszcze przystąpi się do aranżacji sieci.

Budowanie sieci franczyzowej rządzi się swoimi prawami, których doskonała znajomość pozytywnie oddziałuje na wiele płaszczyzn. Z tego też względu warto zainteresować się doradztwem franczyzowym, jeżeli zależy nam na zbudowaniu jak najbardziej optymalnej sieci. Duże znaczenie ma również sposób weryfikacji kandydatów na franczyzobiorców, a także określenie instrumentów kontroli osób, które realizują już swoje obowiązki jako franczyzobiorca.

Bardzo duże znaczenie mają również wszelkiego rodzaju akty prawne, charakterystyczne dla franczyzy. Chodzi przede wszystkim o umowę franczyzy, którą sporządza się również według z góry określonych zasad.

Rozwój firmy

Jak można więc zauważyć, doradztwo we franczyzie ma niebagatelny wpływ na rozwój firmy, o ile zdecydujemy się na zorganizowanie i zarządzanie systemem franczyzowym. Odpowiednie przygotowanie merytoryczne pozwoli uniknąć potencjalnych strat, a także zoptymalizować działania w taki sposób, by ten przynosił jak najwięcej korzyści rozwojowych.

Można więc podsumować, że system franczyzowy jest bardzo dobrym sposobem na rozwój naszej firmy. Warto jednak pamiętać, że jego budowanie związane jest z przestrzeganiem zasad i obowiązków charakterystycznych dla branży franczyzy.

Scroll to Top