Jak dobrać opony letnie do samochodu?

Dawno temu prawo jazdy stanowiło pewien rodzaj uprzywilejowania. Nie każdy posiadał samochód oraz odpowiednie dokumenty, które potwierdzałyby umiejętność poruszania się autem. W dzisiejszych czasach prawo jazdy to właściwie konieczność, zwłaszcza dla osób mieszkających poza dużymi aglomeracjami miejskimi, którzy nie mają możliwości przemieszczania się komunikacją miejską, taką jak autobusy, czy tramwaje.

Wspólnym mianownikiem posiadania samochodu i prawa jazdy jest bezpieczeństwo na drodze. Te dwie składowe bowiem nic nie znaczą, jeżeli kierowcy nie potrafią zachować ostrożności, zarówno w stosunku do innych, jak i do siebie samych. Jednymi z podstawowych elementów, o które warto zadbać są poduszki powietrzne, zawieszenie oraz odpowiednie opony.

Właściwe ogumienie, czyli jakie?

Właściwe ogumienie powinno być dostosowane nie tylko do konkretnego pojazdu, ale przede wszystkim do aktualnych pór roku oraz warunków atmosferycznych panujących podczas jazdy. Innego rodzaju opony zostaną bowiem zastosowane w porze zimowej, w której królują śnieg i mróz, a inne w okresie letnim, gdy mamy do czynienia z bardzo wysoką temperaturą oraz występującymi ulewami i burzami.

Na co zwrócić uwagę?

Istnieje kilka elementów, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę wybierając opony letnie w sklepie internetowym. Pierwszym z nich jest rozmiar opony. Musisz upewnić się, że kupowana, nowa opona występuje w tym samym rozmiarze, jak opona z pierwszego wyposażenia auta.

Po drugie, należy wziąć pod uwagę warunki klimatyczne – każde z nich może mieć wpływ na zachowanie opony na drodze i jej osiągi. Do warunków atmosferycznych należy również dopasować styl swojej jazdy. Weź pod uwagę, że kupujesz opony letnie, a więc charakteryzujące się innym typem bieżnika. Na mokrej powierzchni kilkukrotnie wydłuża się droga hamowania w porównaniu do drogi hamowania na nawierzchni suchej. Warto więc wybrać opony o wysokich parametrach i efektywności odprowadzania wody.

Po trzecie, przeanalizujmy trasy, po których będziemy się poruszać, czy będzie to miasto, czy również autostrady i drogi krajowe. I tak np. wybierając opony wyłącznie do jazdy po mieście, należy zastosować ogumienie, które zapewni nam najkrótszą drogą hamowania na nawierzchni suchej i mokrej. Warto też wybrać opony o długiej żywotności – ciągłe hamowanie i przyspieszanie, może je szybciej zużywać.