Czym jest wentylacja mechaniczna i dlaczego warto ją mieć

Wentylacja mechaniczna, coraz częściej jest rozważana nie tylko w biurach ale i w domach prywatnych. Zapoznaj się dlaczego warto ponieść taki wydatek, który w krótkim przedziale czasowym zwykle okazuje się dobrą inwestycją.

Popyt na domy dobrze ocieplone znacznie wzrósł w ostatnim dziesięcioleciu. To z kolei spowodowało gorszą jakość powietrza, co może znacznie zwiększyć skutki astmy i innych problemów układu oddechowego, problemów zdrowotnych, kondensacji pleśni, roztoczy kurzu, nieprzyjemnych zapachów i gromadzenia się toksycznych gazów. Jeśli chcesz obniżyć koszty ogrzewania, mieć stały dopływ świeżego, przefiltrowanego powietrza w domu bez pleśni, wtedy system wentylacji mechanicznej jest dla Ciebie.

Jak działa wentylacja mechaniczna?

Sposób działania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła polega na pobieraniu ciepła z powietrza opuszczającego budynek za pomocą wymiennika ciepła w dachu. Jeśli budujesz nowy dom, nie ma wątpliwości, że system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła może zaoferować znaczne oszczędności na rachunkach za ogrzewanie. System odzysku ciepła może odzyskać do 90% normalnie marnowanego ciepła i zmniejszyć zapotrzebowanie na ogrzewanie nawet o 25%. Twoja początkowa inwestycja może zostać zwrócona w ciągu pięciu lat. Oczywiście czynniki takie jak szczelność powietrzna budynku muszą być brane pod uwagę.

Nie ma wątpliwości, że system wentylacji mechanicznej, jak podaje ekspert z STG Poznań z odzyskiem ciepła może przynieść ogromne korzyści w zakresie redukcji ilości ciepła i energii, które zużywasz, co oznacza duży procent recyklingu. To, czy obecny budynek nadaje się do systemu odzyskiwania ciepła, zależy od struktury budynku.

System wentylacji w większości przypadków jest instalowany gdzieś na uboczu, typu strych, a następnie doprowadzany do każdego pokoju, czerpiąc z niego nieświeże powietrze i zastępując je świeżym powietrzem. Wentylacja mechaniczna opiera się na odbieraniu ciepła, które jest obecnie w pomieszczeniu, i wymienianiu jej na nowe powietrze z zewnątrz.

Nowe konstrukcje z tego rodzaju technologią oznaczają znaczne korzyści – a szczególnie jeśli chodzi o biura, które w dużym stopniu zaoszczędzą z systemem odzysku ciepła. W przypadku starszych nieruchomości wyposażenie jest całkowicie możliwe, ale wiąże się z dużym zastrzeżeniem –  starsze domy są mniej szczelne niż nowsze budynki i a aby uzyskać korzyści z systemu odzyskiwania ciepła, konieczne jest pokrycie całego źródła strat ciepła. W starszych budynkach, które mają ciągły problem z wilgocią i pleśnią, wentylacja mechaniczna jest błogosławieństwem, które pomoże wyeliminować te ciągłe problemy.