Czym jest pellet drzewny?

Pellet drzewny to jedno z paliw służące do ogrzewania budynków. To przetworzone trociny, które sprasowane są pod wysokim ciśnieniem, co sprawia, że energia w surowcu jest mocno zagęszczona.

Pellet drzewny posiada wysokie własności energetyczne, a także małą ilość popiołu oraz niską zawartość wilgoci. To bardzo dobre paliwo, wykorzystywane w kotłach bezobsługowych, coraz częściej wybieranych szczególnie w nowopowstałych budynkach. Wygoda i komfort, do tego oszczędność i troska o środowisko. Krótko mówiąc, pellet to wszystko co najlepsze, w jednym produkcie.

Jak powstaje pellet?

Pellet ma rozmiary 6-8mm średnicy i 31.5-40cm długości. W zależności od tego, z czego jest wyprodukowany, może mieć różny kolor. Tworzy się go z trocin drzew iglastych i liściastych. Jeśli jest wykonany z sosny lub ze świerku ma jaśniejszą barwę, jeśli z dębu lub buku, ciemniejszą. Cieszy się bardzo dużym powodzeniem, gdyż jest niezwykle ekologiczny.

Paląc 1 tonę pelletu drzewnego, zyskujemy 3 kg popiołu, który może służyć jako naturalny nawóz ogrodniczy. Ponadto, podczas palenia mamy niską emisję dwutlenku węgla w powietrzu. Doskonałej jakości pellet drzewny posiada stosowne normy i certyfikaty świadczące o tym, że mamy do czynienia z produktem naprawdę z najwyższej półki, będącym jednym z najlepszych paliw do ogrzewania budynków.

Jakie są zalety pelletu drzewnego?

Jeżeli spojrzymy na pellet pod względem zalet, na uwagę na pewno zasługuje komfort użytkowania, wraz z wygodą podczas samego transportu i składowania tego paliwa. Wszystko pakowane jest w szczelne worki, dowożone pod wskazany adres, ułożone tak, by zachować czystość. Kolejną zaletą jest niska emisja dwutlenku węgla, co w kwestii ekologii odgrywa niezwykle ważną rolę. Pellet drzewny jest odnawialnym źródłem energii. Jak wspomnieliśmy, popiół można wykorzystać jako nawóz. Spalanie tego paliwa odbywa się w bezobsługowych kotłach. A na koniec, jest on w pełni dostępny i łatwy w zakupie.

Nie warto wydawać pieniędzy na zamienniki i stawiać na tańsze opcje, szukać mało wiarygodnych źródeł, bo można na tym stracić więcej, niż oszczędzić. Zabrudzenia kotła, częste serwisowania, awarie. Chyba tego nie chcemy, prawda? Jeśli pellet drzewny to tylko i wyłącznie certyfikowany, tworzony zgodnie z przyjętymi normami. Tylko taki będzie tym, który ma określone właściwości i którego zadaniem jest w ekologiczny i stosunkowo tani sposób ogrzać dany budynek.