Czy dostanę kredyt konsolidacyjny online mieszkając w Niemczech?

Coraz więcej osób wyjeżdża za granicę do pracy, często decydując się na pozostanie poza krajem przez kilka lat. Myślisz o powrocie do Polski? Zarabiasz w innej walucie i zastanawiasz się, czy masz szansę otrzymać kredyt konsolidacyjny w kraju? Przedstawiamy aktualne informacje co do wymagań banków. Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych – kiedy warto o niego wystąpić?

Kredyt konsolidacyjny oznacza połączenie w całość kilku zobowiązań z jednoczesnym wydłużeniem okresu kredytowania oraz zmniejszeniem wysokości raty. Na scaleniu kredytów można zyskać nawet kilkaset złotych miesięcznie, wszystko zależy od rodzaju zobowiązania i parametrów kredytu konsolidacyjnego. Na połączenie warto zdecydować się, kiedy spłata dotychczasowych kredytów zaczyna sprawiać problemy, a rata pochłania sporą część wypłaty. Konsolidacja może też być dobrym rozwiązaniem w przypadku osób pracujących za granicą, które mają w Polsce zadłużenie i chciałyby je spłacić na korzystnych warunkach. Czy jednak osoby mieszkające poza krajem i zarabiające w obcej walucie (euro, funtach lub frankach) mają szansę na otrzymanie kredytu?

 

Kredyt konsolidacyjny – szanse dla osób mieszkających za granicą

Banki wydając decyzję kredytową biorą pod uwagę wydaną na początku 2019 roku Rekomendację S, według której udzielenie kredytu osobie zarabiającej w obcej walucie jest praktycznie niemożliwe. Największe szanse na otrzymanie kredytu konsolidacyjnego mają kredytobiorcy osiągający dochody w euro, jednak muszą się bardzo postarać i spełnić szereg wymogów.

Żeby otrzymać kredyt konsolidacyjny online, należy przede wszystkim udokumentować formę zatrudnienia oraz wysokość dochodów. Co ciekawe, Polacy mieszkający za granicą, np. w Niemczech, muszą wykazać się znacznie wyższymi zarobkami niż osoby zamieszkujące w kraju. Banki stosują bardziej restrykcyjne kryteria głównie ze względu na większe ryzyko, że klient nie spłaci zadłużenia, a egzekucja długu będzie szczególnie utrudniona z uwagi na miejsce zamieszkania poza Polską.

Starając się o kredyt konsolidacyjny należy też udokumentować ciągłość zatrudnienia. Banki najczęściej wymagają minimum półrocznego stażu pracy, chociaż w wielu przypadkach szanse na kredyt mają osoby, które pracują 12 lub nawet 24 miesiące. Wymóg ten jest związany z koniecznością weryfikacji wiarygodności finansowej potencjalnego klienta. Osoby, które często zmieniają pracę mogą być potraktowane przez bank z nieufnością, co skutkuje odmową przyznania kredytu.

Kredyt konsolidacyjny – jakie dokumenty trzeba przedstawić?

Jeśli masz wystarczające dochody i staż pracy, możesz złożyć wniosek o kredyt konsolidacyjny. Do formularza należy dołączyć m.in.

  • zaświadczenie o zatrudnieniu (często z tłumaczeniem wykonanym u tłumacza przysięgłego),
  • zaświadczenie o wysokości dochodów,
  • wyciąg z konta bankowego (z reguły z ostatnich 6 miesięcy),
  • rozliczenie podatkowe za ubiegły rok,
  • paszport lub inny dokument tożsamości.

Szczegółowa lista dokumentów jest dostępna na stronie internetowej banku. Składając wniosek o przyznanie kredytu konsolidacyjnego warto pamiętać, że chociaż formularz można wysłać online, to najczęściej podpisanie umowy odbywa się bezpośrednio w oddziale banku lub innym wyznaczonym miejscu.

O czym jeszcze należy pamiętać wnioskując o kredyt konsolidacyjny?

Pracujesz za granicą, ale starasz się o kredyt w polskim banku. Myślisz, że instytucja nie będzie brała pod uwagę Twojej zagranicznej historii kredytowej? To duży błąd! Banki weryfikują informacje o kredytobiorcach nie tylko w polskim BIK, ale także zagranicznych biurach gromadzących dane o zadłużeniach. W Niemczech taką instytucją jest SCHUFA, ale na terenie UE działa również ACCIS – Stowarzyszenie Europejskich Rejestrów Kredytowych. Jeśli zatem masz na swoim koncie niespłacone długi, możesz nie mieć szans na otrzymanie kredytu konsolidacyjnego z Polski. Warto zatem zadbać o swoją historię kredytową.

Kredyt konsolidacyjny – kalkulator ofert

Jeśli zastanawiasz się nad zaciągnięciem kredytu konsolidacyjnego, nie kupuj kota w worku. Najpierw sprawdź dostępne na rynku oferty, a dopiero później podejmij decyzję. Najlepiej zweryfikuj propozycje banków na podstawie kalkulatora KREDYTU KONSOLIDACYJNEGO dostępnych przez internet, np. w serwisie totalmoney.pl.