Częstomocz w nocy – problem, który może pojawić się w każdym wieku

Zbyt częste wizyty w toalecie w nocy to problem, który skutecznie utrudnić może odpoczynek i regenerowanie się organizmu podczas snu. Wiele osób, czując potrzebę skorzystania z toalety, natychmiast się wybudza, ale może zdarzyć się i tak, że stanie się to zbyt późno. Dowiedz się, co robić, kiedy pojawi się częstomocz w nocy i jak mu zapobiegać.

Częstomocz w nocy – jakie są jego przyczyny?

Częstotliwość oddawania moczu to kwestia indywidualna. Są osoby, które z toalety korzystają zaledwie 2-3 razy dziennie, a są i takie, które robią to o wiele częściej. O zbyt częstym oddawaniu moczu mówimy, gdy potrzeba ta pojawia się więcej niż 8 razy dziennie. Częstomocz w nocy to zaś sytuacja, gdy w ciągu nocy odczuwa się potrzebę skorzystania z toalety więcej niż 1-2 razy.

Przyczyny częstego oddawania moczu w nocy mogą być całkiem prozaiczne – potrzeba skorzystania z toalety w nocy może pojawić się np. wówczas, gdy przed pójściem spać zjedliśmy obfitą kolację, popijając ją obficie herbatą lub alkoholem. Niektóre napoje (kawa, herbata, alkohol, napary ziołowe, soki) działają moczopędnie, stąd wybudzanie się w środku nocy i wędrówki do ubikacji.

Częstomocz w nocy może być też spowodowany przez stany zapalne pęcherza i dróg moczowych – pojawia się wówczas zazwyczaj silne parcie na pęcherz, czasem także ból i krew w moczu.

Także panowie borykający się z przerostem gruczołu krokowego mają problem ze zbyt częstym oddawaniem moczu, zarówno za dnia, jak i w nocy. Częstomocz w nocy zdarza się również u kobiet w ciąży, co spowodowane jest uciskiem macicy na pęcherz.

Częstomocz w nocy – co zrobić, gdy się pojawi?

Przede wszystkim należy znaleźć przyczynę częstych wizyt w toalecie. Jeśli pojawiają się sporadycznie, po zjedzenie konkretnych potraw i spożyciu niektórych napojów, warto zmienić dietę i nawyki żywieniowe, a zwłaszcza nie spożywać ich przed pójściem spać.

Jeśli częstym wizytom w toalecie towarzyszą objawy takie jak ból przy oddawaniu moczu, pieczenie, podwyższona temperatura i gdy w moczu pojawia się krew, to znak, że należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Choroby prostaty i stany zapalne pęcherza oraz dróg moczowych mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne, dlatego nie należy lekceważyć ich objawów.

Co zrobić, gdy pojawia się nietrzymanie moczu?

Uczucie parcia na pęcherz w nocy czasem jest tak silne, że dotknięta nim osoba nie zdąża dobiec do toalety. Skutecznym rozwiązaniem jest stosowanie na noc środków higienicznych przeznaczonych dla osób z problemem nietrzymania moczu, np. majtek chłonnych. Zapobiega to nieprzyjemnym sytuacjom i przywraca komfort snu. To ważne, by w nocy odpoczynek przebiegał bez zakłóceń, a świadomość, że jest się zabezpieczonym przed konsekwencjami niemożności kontrolowania oddawania moczu, znacznie redukuje poziom lęku i niepokoju. Artykuły higieniczne przez długi czas utrzymują wilgoć z dala od skóry i zapobiegają powstawaniu przykrego zapachu. Są dostępne zarówno w wersji dla kobiet, jak i dla mężczyzn.