Co zrobić, aby nie podjadać wieczorem?

Wieczorne podjadanie jest zmorą wielu osób będących na diecie odchudzającej. Istnieją jednak proste sposoby, dzięki którym skutecznie wyeliminujesz ten niezdrowy nawyk. Przedstawiamy cztery najskuteczniejsze – dzięki nim pożegnasz problem wieczornego podjadania raz na zawsze!

1. Nie rób zapasów

Ustalanie jadłospisu na kilka dni z góry i robienie dużych zakupów na przykład raz w tygodniu jest z reguły dobrym rozwiązaniem dla osób na diecie odchudzającej. Niestety, pełna lodówka oznacza także więcej pokus, zwłaszcza jeśli robisz zakupy nie tylko dla siebie, ale i dla rodziny. Przemyśl możliwość chodzenia na mniejsze zakupy do małych sklepów spożywczych, w których nie dasz się zwariować nadmiarowi produktów i promocji.

Wiele z nas ma w domu szafkę czy szufladę na słodycze i przekąski – pozbądź się jej! W końcu nie zjesz niczego słodkiego, jeśli nie będziesz mieć tego w domu. Zastąp niezdrowe przekąski produktami, po które możesz sięgnąć w kryzysowej sytuacji bez wyrzutów sumienia:

  • świeżymi warzywami i owocami – marchwią, selerem naciowym, jabłkiem, zielonym ogórkiem,
  • przetworami takimi jak musy, koktajle,
  • pieczoną lub gotowaną ciecierzycą,
  • mieszankami suszonych owoców lub orzechów (uważaj na zawartość cukru i sól!),
  • jogurtami z niską zawartością tłuszczu,
  • serkami wiejskimi 0%.

2. Jedz regularnie

Za nocny napad głodu może odpowiadać spadek poziomu cukru we krwi – a ponieważ nasz metabolizm zwalnia wieczorem, późne podjadanie spowodowane atakiem głodu skutkuje tyciem. Rozwiązaniem jest regularne przyjmowanie zbilansowanych posiłków o wystarczającej liczbie kalorii. Zacznij dzień od pożywnego śniadania, a następnie co kilka godzin spożywaj lekkie posiłki, które będą wpisywać się w program Twojej diety, ale nie spowodują, że godzinę po ich zjedzeniu znów będziesz głodna jak wilk.

Wieczorne ćwiczenia w domu lub wizyty na siłowni mogą wzmagać Twój apetyt – zjedz wtedy coś lekkiego, co będzie zawierać dużo białka. W ciągu dnia pamiętaj o piciu wody, zaś między posiłkami pij na przykład czerwoną herbatę, która pomoże Ci w odchudzaniu, a jednocześnie wypełni Twój żołądek. Z pomocą przyjdą Ci także tabletki na odchudzanie, których działanie obejmuje hamowanie apetytu, na przykład African Mango – zmniejszenie łaknienia to jeden ze sposobów działania tego typu produktów.

3. Celebruj posiłki

Unikanie wieczornego podjadania nie jest związane tylko z dietą, ale również naszym podejściem do posiłków. Często zmuszeni jesteśmy zjeść coś w biegu, nie przywiązujemy wielkiej wagi do jakości serwowanych nam dań i nie skupiamy się na nich. Jeśli rozpoczęłaś już dietę odchudzającą, na pewno zmieniłaś swoje nastawienie do jedzenia i zwracasz uwagę na to, co jesz – teraz czas na zastanowienie się, gdzie i kiedy.

Jeśli nie skupiasz się na jedzeniu, nie rejestrujesz też poprawnie, kiedy jesteś już syta. Twoje myśli koncentrują się na pracy czy rozrywce, jedzenie traktując jako działanie o mniejszym znaczeniu. Dlatego też kiedy kończysz pracę lub wychodzisz z kina, odczuwasz potrzebę przekąszenia czegoś. Twoim celem powinno być zatem nadanie znaczenia samej czynności spożywania posiłku – zacznij od całkowitego wykluczenia jedzenia przed komputerem, a następnie staraj się znajdować czas i miejsce, by spokojnie usiąść i zjeść każde danie w ciągu dnia.

4. Zmień wieczorne zajęcia

Kiedy dokładnie przemyślisz powody, dla których podjadasz wieczorem, może się okazać, że robisz to z nudów lub z przyzwyczajenia. Może Twoim wieczornym rytuałem jest film i przekąski albo z nudów oglądasz programy kulinarne, po których nachodzi Cię ochota na zjedzenie czegoś ponad program diety? Zmiana wieczornych nawyków to dobry sposób, żeby przestać podjadać.

Zamiast siedzieć przed telewizorem, pobaw się z dziećmi lub swoim zwierzakiem, wyjdź na spacer lub spędź ten czas z partnerem czy przyjaciółmi. Możesz też znaleźć nowe hobby, które pozwoli Ci zająć ręce i myśli podczas odpoczynku. Robótki ręczne, krzyżówki, kolorowanki dla dorosłych – to z pozoru banalne zajęcia, pozwolą Ci one jednak zrelaksować się i skierować uwagę na coś innego niż jedzenie.