Co warto wiedzieć o pożyczkach pod zastaw?

Różnego rodzaju dostępne dane statystyczne w sposób jednoznaczny dowodzą, że świadomość ekonomiczna Polaków nadal znajduje się na bardzo niskim poziomie.

Według zdania zdecydowanej większości ekspertów jest to konsekwencja przede wszystkim braku odpowiedniej edukacji w tym zakresie, edukacji która powinna zaczynać się już na poziomie szkoły podstawowej a najpóźniej na poziomie gimnazjum. Praktyczne efekty niskiego poziomu świadomości finansowej statystycznego Polaka są widoczne w wielu różnych sferach. Jedną z najważniejszych jest oczywiście kwestia zadłużenia. Tutaj możemy obserwować nie tylko rosnący poziom zadłużenia, lecz również rosnącą z każdym rokiem liczbę Polaków, którzy popadają w zjawisko znane jako spirala zadłużenia. Według specjalistów, problemy te w dużej mierze wynikają z braku wiedzy na temat charakterystyki oraz zalet mniej popularnych, lecz niezwykle pożytecznych form usług pożyczkowych, takich jak na przykład pożyczki pod zastaw nieruchomości.

Dlaczego warto korzystać z pożyczek pod zastaw, w jakich aspektach rozwiązania te są bardziej korzystne od innych produktów pożyczkowych oraz kiedy warto rozważyć zaciągnięcie pożyczki pod zastaw domu lub mieszkania? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco bardziej dokładnie i postarajmy się udzielić odpowiedzi na powyższe pytania.

Co warto wiedzieć o pożyczkach pod zastaw?

Jak sama nazwa wskazuje, pożyczki pod zastaw nieruchomości są specyficzną odmianą produktów pożyczkowych. W tym wypadku w skład tak zwanej zdolności kredytowej potencjalnego pożyczkodawcy wchodzi bowiem również zabezpieczenie w postaci domu lub mieszkania. Jest to dodatkowa, bardzo istotna gwarancja dla banku albo firmy pożyczkowa, gwarancja znacząco poprawiająca ocenę zdolności finansowej pożyczkobiorcy. To właśnie dzięki temu, pożyczki pod zastaw nieruchomości cechują się znacznie bardziej korzystnymi warunkami finansowymi, niż ma to miejsce w przypadku innych produktów pożyczkowych. W skali roku pożyczkobiorca bardzo często jest w stanie zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych na samym oprocentowaniu.

Według specjalistów jedną z przyczyn wciąż stosunkowo niewielkiej popularności takich rozwiązań, jak pożyczki pod zastaw nieruchomości jest fakt, że zastawiając swój dom albo mieszkania perspektywa utraty majątku staje się dla pożyczkobiorcy jakby bardziej namacalna, niż ma to miejsce w przypadku innych form usług pożyczkowych. Są to jednak jedynie pozory. Jako że pożyczki pod zastaw są zawsze znacznie tańsze od innych rodzajów pożyczek, ryzyko utraty majątku lub problemów ze spłatą jest ich w przypadku o wiele mniejsze, niż w przypadku standardowych pożyczek.

Kiedy warto zdecydować się na pożyczkę pod zastaw?

Oczywiście, pożyczki pod zastaw domu albo mieszkania to jedno z najlepszych rozwiązań dla osób zadłużonych. W ten sposób konsument może znacząco zredukować koszt obsługi zadłużenia, co stanowi pierwszy krok na drodze do wyjścia z problemów. Jednak ze względu na atrakcyjna oprocentowanie pożyczki pod zastaw są rozwiązaniami korzystnymi również dla wszystkich innych grup klientów.