Ciepły fundament – czym różni się od zwykłego?

Od tego, jaki rodzaj ogrzewania domu wybierzemy, zależy bardzo wiele, zarówno gdy mowa o komforcie cieplnym, jak i kosztach eksploatacji. Myśląc o tym, na co się zdecydować, warto zainteresować się możliwościami, jakie zapewnia fundament grzewczy.

Płyta fundamentowa – co to takiego?

Być może pierwszy raz spotykamy się z tym określeniem, co nie dziwi, bo ta technologia budowlana nie jest jeszcze tak popularna w Polsce, choć z każdym rokiem to się zmienia. To element konstrukcyjny, na którego czas przychodzi już na samym początku. Wylewając tego typu płytę, możemy od razu wykonać system grzewczy odpowiedzialny za dostarczenie ciepła. Płyta fundamentowa to wytrzymały, twardy zbrojony beton. Podczas wylewania zatapia się w nim specjalne rury, za sprawą których rozchodzi się ciepło w podłożu. To doskonała alternatywa dla tradycyjnych, umieszczanych na ścianach, grzejników.

Wybieramy płytę fundamentową – co ocenić przed zakupem?

Decydując się na płytę fundamentową, powinniśmy ocenić, czy cechuje się ona trwałością i jakością. Ogromną rolę odgrywają tu również parametry termiczne. Dopasujmy do niej właściwe materiały do instalacji grzewczej i cieszmy się świetną wydajnością – nie przez sezon, ale przez długie lata. Żeby tak było, trzeba zdecydować się na sprawdzoną markę, której zadaniem jest kompleksowe wykonanie usługi związanej z ogrzewaniem domu – z jednej strony w zakresie doboru instalacyjnych elementów, z drugiej, wykonując prace związane z położeniem płyty fundamentowej. Polecamy https://www.parati.com.pl/.

Płyta fundamentowa – o czym dodatkowo warto wiedzieć?

Płyta fundamentowa to, jak wspomnieliśmy powyżej, idealnie rozwiązanie pod względem ekonomicznym i komfortu termicznego. Powiedzieć jednak należy o dość istotnej informacji – zapewnia ona równomierne ogrzane podłoże, czego nie można powiedzieć o innych źródłach ciepła. Co równie ważne, podczas wykonywania płyty fundamentowej montuje się jednocześnie instalację grzewczą. Pamiętajmy też, że płyta fundamentowa doskonale kumuluje ciepło, ale też za sprawą specyficznej cyrkulacji powietrza – ciepło dokładnie wypełnia całe pomieszczenie. Wychodzi z całej podłogi, unosząc się równomiernie ku górze, co niespotykane jest w przypadku tradycyjnych grzejników, gdzie ciepło rozchodzi się wzdłuż ścian.

Nie ulega wątpliwości, że ciepły fundament różni się od zwykłego zdecydowanie lepszymi parametrami użytkowymi. Zapewnia lepsze ogrzanie pomieszczeń, a jego montaż wraz z wylaniem podłoża oszczędza czasu i kosztów.