Ciekawe projekty domów jednorodzinnych – na co zwracać szczególną uwagę?

Wybór projektu domu to najważniejszy moment, decydujący o tym, jak będzie przebiegać budowa i czy przyszli mieszkańcy będą czuli się komfortowo w swoim domu. Stosunkowo najłatwiejszą i jednocześnie najtańszą opcją jest zakup gotowego projektu.

Warto przed podjęciem decyzji skorzystać z profesjonalnego doradztwa. Specjaliści z Domoweklimaty.pl doradzą, jaki rodzaj domu będzie idealny dla danej rodziny i na co zwrócić uwagę przy wyborze. Warto wiedzieć, co jest szczególnie istotne przy wyborze projektu, aby przyszły dom był idealny.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu?

W bazie danych znajdują się tysiące różnego rodzaju projektów domów dla rodzin małych i dużych, a także wielopokoleniowych (zobacz również”Jak sprawić sobie dom, o którym marzymy?„. Przed wyborem jednego z nich warto się dobrze przygotować i doprecyzować kryteria dotyczące wybranych parametrów budynku. Pozwoli to zawęzić pole poszukiwań i wybrać najlepszą ofertę. Decyzję należy oprzeć przede wszystkim na wielkości i modelu rodziny oraz potrzebach jej poszczególnych członków. Niemniej ważne są wytyczne znajdujące się w miejscowym planie zagospodarowania, np. nie wszędzie można budować domy parterowe czy z płaskim dachem.

Na tym etapie można też znacznie zmniejszyć koszty budowy domu. Warto pamiętać, że zdecydowanie tańsza jest budowa budynku o prostej bryle i dwuspadowym dachu. W takim domu łatwiej uniknąć mostków cieplnych, które powodują straty ciepła. Specjaliści przypominają również, że gotowy projekt zawsze wymaga adaptacji do warunków, które panują na konkretnej działce. Należy jednak pamiętać, że modyfikacje nie mogą być zbyt skomplikowane, ponieważ może to znacząco zwiększyć koszty.

Formalności i kosztorys

Przed wkroczeniem na plac budowy należy jeszcze pamiętać o odpowiednich formalnościach, czyli dokonać zgłoszenia budowy wraz z wymaganymi dokumentami. Warto też zamówić profesjonalny kosztorys inwestorski, który jest niezbędny w przypadku, gdy na budowę będzie zaciągany kredyt. Dzięki kosztorysowi można dokładnie zaplanować etapy i koszty prac oraz łatwo kontrolować ich przebieg.