Chcesz zlecić czyszczenie wentylacji? O tym pamiętaj

Jeśli jesteś właścicielem budynku, przestrzeni biurowej lub hali przemysłowej, to zapewne wiesz, że czyszczenie wentylacji jest jedną z ważniejszych kwestii z zakresu bezpieczeństwa pracy, o których musisz pamiętać. Taka usługa powinna być z całą pewnością wykonana przez specjalistów z odpowiednim doświadczeniem za pomocą profesjonalnego sprzętu. Dzisiaj dowiesz się, o czym należy pamiętać przy zlecaniu czyszczenia wentylacji i na czym polega ta usługa.

Dlaczego powinieneś zlecić czyszczenie kanałów wentylacyjnych

Jeśli jesteś jedną z tych osób, które uważają, że czyszczenie kanałów wentylacyjnych można wykonać we własnym zakresie, to przemyśl tę sprawę jeszcze raz. Od tego, czy wentylacja będzie pobawiona kurzu i niebezpiecznych zabrudzeń zależy bowiem bezpieczeństwo i zdrowie Twoich pracowników. Drożne kanały wentylacyjne zmniejszają ponadto ryzyko wystąpienia pożaru i wydłużają „życie” sprzętu w zakładach przemysłowych. Warto więc regularnie przeprowadzać tego typu usługę.

Kiedy zlecić czyszczenie kanałów wentylacyjnych?

Jeśli już jesteśmy przy regularnym przeprowadzaniu usługi czyszczenia kanałów wentylacyjnych, to warto wyjaśnić ten termin. Najlepiej przeprowadzać raz w roku profesjonalną inspekcję, która oceni, czy instalacja wymaga czyszczenia. Możemy jednak wychwycić czynniki, które świadczą o tym, że pora na czyszczenie instalacji wentylacyjnej przyjdzie znacznie wcześniej.

Może tak się zdarzyć zwłaszcza w zakładach przemysłowych, w których jest ona narażona na znacznie większe zanieczyszczenia. Jakie to czynniki? Oczywiście są nimi zaduch i podwyższona temperatura, a także znacznie głośniejsza praca całego systemu. Nasz niepokój powinien również zwrócić znacznie większy pobór mocy niż do tej pory.

Komu zlecić czyszczenie wentylacji?

Przy wyborze firmy zajmującej się czyszczeniem kanałów wentylacyjnych warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jej doświadczeniem. Z całą pewnością wyspecjalizowaną ekipę posiada firma Brawent, która może poszczycić się również wysokiej jakości sprzętem, dzięki któremu możliwe jest przeprowadzenie czyszczenia na sucho lub mokro.

Bardzo ważne jest ponadto to, by firma, która zostanie przez Państwa wybrana do czyszczenia potrafiła przeprowadzić wysokiej klasy inspekcję i umiała dobrać odpowiednią metodę do rodzaju zastanych zabrudzeń.

Warto ponadto pamiętać o tym, by wybrać firmę, która znajduje się w rozsądnej odległości od naszego zakładu przemysłowego lub innego budynku, którym zarządzamy. Obniży to bowiem koszty związane z transportem ekipy, jak i specjalistycznego sprzętu.

Na czym polega usługa czyszczenia kanałów wentylacyjnych?

Czyszczenie wentylacji zawsze powinno być poprzedzone wnikliwą inspekcją, która przeprowadzana jest za pomocą robotów z zamontowanymi kamerami. Pozwala to zdecydować, czy w danym przypadku będzie zastosowana sucha czy mokra metoda czyszczenia. Ta pierwsza stosowana jest zazwyczaj w przypadku mniejszych zabrudzeń.

Druga metoda natomiast jest wykorzystywana, gdy zabrudzenia są znaczne lub gdy mamy do czynienia z tłustymi zanieczyszczeniami przemysłowymi. Jeśli czyszczona wentylacja ma być również pozbawiona zagrożeń mikrobiologicznych, to konieczna jest kontrola jakości powietrza i w razie wykrycia wirusów przeprowadzenie dezynfekcji za pomocą specjalnych środków chemicznych. Na samym końcu przeprowadzana jest powtórna inspekcja, by ocenić, czy usługa została wykonana w sposób prawidłowy.