Brak weryfikacji w bazach dłużników – na czym polegają pożyczki bez baz?

Pożyczki bez baz są bardzo atrakcyjnym produktem finansowym przede wszystkim dla osób z negatywną historią kredytową czy tych, które są obecne w najpopularniejszych bazach dłużników. Na czym polegają tak zwane pożyczki bez baz?

Instytucje bankowe wymagają od swoich klientów pozytywnej historii dotyczącej zobowiązań finansowych oraz wiarygodności kredytowej. Są to wymogi niezbędne do uzyskania kredytu bankowego. Zupełnie inaczej jest z instytucjami pozabankowymi, które udzielają między innymi pożyczek krótkoterminowych, czyli tak zwanych chwilówek, czy pożyczek pod zastaw nieruchomości. Podmioty te często oferują pożyczki bez żadnych zaświadczeń. Czym charakteryzują się te produkty finansowe?

Weryfikacja klienta

Tak zwane chwilówki bez baz oferowane są przez firmy, które wykazują się zupełnie innym podejściem do najpopularniejszych baz dłużników. Są one zdecydowanie bardziej skłonne do pozytywnej interpretacji nawet w przypadku obecności w najpopularniejszych bazach dłużników.
Warto jednak w tym miejscu podkreślić, że firmy weryfikują potencjalnego pożyczkobiorcę, w dalszym ciągu jednak pozytywna decyzja o przyznaniu pożyczki może zostać podjęta.

Różnego rodzaju pożyczki bez zaświadczeń często bazują na deklarowanych przychodach klienta, które nie muszą być w pełni udokumentowane. Niekiedy firmom pożyczkowym do udzielenia pożyczki wystarcza jedynie spłata przez potencjalnego pożyczkobiorcę swoich rachunków – właśnie to może być podstawą udzielenia pożyczki.

Dzięki tak elastycznemu podejściu do weryfikacji klienta z pożyczki mogą skorzystać osoby, które z różnych względów nie mogą udokumentować swojego miesięcznego przychodu. Przeważnie są to osoby pracujące w tak zwanej szarej strefie.

Czy to bezpieczne?

Mogłoby się wydawać, że osoby widniejące w popularnych bazach danych rejestrów dłużników nie będą w stanie spłacać zaciągniętego zobowiązania finansowego. Warto w tym miejscu jednak podkreślić, że nie jest to regułą, a firmy oferujące pożyczki krótkoterminowe bez baz celują właśnie w taką grupę docelową. Bez najmniejszego problemu możemy znaleźć na polskim rynku produkty finansowe dla osób zadłużonych czy pożyczki określane mianem „bez baz”.

Tym, co nie powinno ujść naszej uwadze, jest tak zwana spirala zadłużenia, która często pojawia się właśnie przy pożyczkach krótkoterminowych. Zaciąganie następnego zobowiązania finansowego po to, by spłacić poprzednie, jest stanem, z którego bardzo trudno wyjść. Z tego też względu należy ostrożnie dobierać jakiekolwiek pożyczki, będąc zadłużonym.

W jaki sposób firmy pożyczkowe zabezpieczają się przed niewypłacalnością pożyczkobiorcy? Wydaje się, że każda z dostępnych na polskim rynek firm oferujących pożyczki bez baz ma swój sposób na odpowiednie zabezpieczenie – niektóre z nich decydują się nawet na opcję z poręczycielem. Przed zaciągnięciem pożyczki warto więc dokładnie przeanalizować specyfikę pracy pożyczkobiorcy, by uniknąć jakichkolwiek niedopowiedzeń czy nieporozumień.