Ból gardła – kiedy antybiotyk?

Antybiotyki to leki stosowane tylko w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Dlatego ból gardła rzadko wymaga ich przyjmowania, gdyż w większości przypadków za zapalenie gardła odpowiadają wirusy.(1) Jakie objawy sugerują, że konieczny może być antybiotyk? Przeczytaj tekst, w którym znajdziesz kilka informacji na ten temat.

Zakażenia bakteryjne a ból gardła

Dobrze znaną chorobą bakteryjną, przyczyniającą się do bólu gardła, jest angina, która zazwyczaj rozwija się późną jesienią, zimą albo wczesną wiosną. Jeśli lekarz stwierdzi u Ciebie jej objawy, zapewne przepisze Ci antybiotyki. Czym jest angina? To zapalenie gardła i migdałków, wywołane przez paciorkowca beta-hemolizującego z grupy A. Na anginę chorują osoby w różnym wieku, lecz szczególnie częsta jest u dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 15 lat.(2)

Jakie są objawy bakteryjnego zapalenia gardła?

Angina może mieć różne nasilenie. Jeśli ma łagodny przebieg, wówczas podstawowymi objawami są: ból gardła i trudności w połykaniu (dotyczą wszystkich chorych). Jednak w niektórych przypadkach problemom gardłowym towarzyszą także inne dolegliwości, takie jak:

  • – nagła gorączka, powyżej 38 stopni C,
  • – obolałe, zaczerwienione gardło z widocznym białym nalotem,
  • – ból głowy,
  • – dreszcze,
  • – utrata apetytu,
  • – powiększone szyjne węzły chłonne.(1,2)

Objawy bakteryjnego zapalenia gardła i migdałków zazwyczaj rozwijają się około 5 dni po infekcji.

Weź natomiast pod uwagę, że ból gardła i inne objawy, które mogą przypominać anginę, nie zawsze są z nią związane. Mogą wystąpić w przebiegu choroby przeziębieniowej lub infekcji zatok. Czasami ból gardła i chrypka doskwierają osobom borykającym się z refluksem żołądkowo przełykowym. W tych przypadkach żaden antybiotyk nie będzie skuteczny. (2)

Które objawy nie są charakterystyczne dla anginy?

Zapalenie gardła o podłożu wirusowym przeważnie rozwija się w przebiegu przeziębienia. Wówczas bardzo typowe są: katar, kaszel, kichanie, chrypka. Czasami infekcjom wirusowym towarzyszą: zapalenie spojówek, biegunka, zmiany w obrębie błony śluzowej jamy ustnej. Te objawy nie występują u chorych na anginę.(2)

Jak leczyć anginę?

W celu zahamowania rozwoju infekcji stosowane są antybiotyki, takie jak penicylina lub amoksycylina.(2,3) Bardzo ważne jest wyleczenie zakażenia do końca, bo inaczej grozi powikłaniami. Przyjmuj leki tak długo, jak zalecił Ci lekarz, nawet jeśli poprawę samopoczucia odczujesz wcześniej.

Oprócz tego możesz wspomóc leczenie domowymi sposobami(2):

  • – pij dużo płynów – ulgę w przypadku obolałego gardła może przynieść ciepła (ale nie gorąca), przegotowana woda z dodatkiem cytryny lub ulubiona herbata,
  • – zadbaj o dobre nawilżenie powietrza w domu – idealnie, jeśli posiadasz profesjonalny nawilżacz,
  • – rób płukanki gardła w wodzie z solą – na niecałą szklankę wody wystarczy pół łyżeczki soli; alternatywą jest gotowy roztwór do płukania gardła, który możesz kupić w aptece.

Co na ból gardła przyniesie Ci szybką ulgę? Oczywiście dobre pastylki lub spray. Wybierz środek, który ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe jednocześnie. Opakowanie pastylek zawsze warto mieć w domowej apteczce, bo ból gardła lubi atakować niespodziewanie.

Jakie mogą być powikłania bakteryjnej infekcji gardła?

Objawy prawidłowo leczonej anginy powinny ustąpić mniej więcej po tygodniu. Zignorowanie choroby może mieć zaś poważne konsekwencje. Przykładami są: infekcja ucha, zapalenie zatok, gorączka reumatyczna (choroba uszkadzająca stawy, serce, ośrodkowy układ nerwowy), poststreokokowe zapalenie kłębuszków nerkowych, zapalenie wyrostka sutkowatego, szkarlatyna i inne choroby.(2,4)

Jeśli pomimo przyjmowania antybiotyku nie odczujesz poprawy, koniecznie zgłoś się do lekarza, bo może będzie musiał przepisać Ci inny lek. Najważniejsze to potraktować chorobę poważnie – to najlepszy sposób na szybki powrót do zdrowia i uniknięcie komplikacji.

  1. Skotnicka B. Zapalenie gardła i angina. https://pediatria.mp.pl/choroby/laryngologia/78438,zapalenie-gardla-i-angina Data dostępu: 16.10.2018
  2. Higuera V. Strep Throat. https://www.healthline.com/health/strep-throat Data dostępu: 16.10.2018
  3. Amoksycylina (opis profesjonalny). https://bazalekow.mp.pl/leki/doctor_subst.html?id=88 Data dostępu: 16.10.2018
  4. Tuszkiewicz-Misztal E. Gorączka reumatyczna. https://pediatria.mp.pl/choroby/152367,goraczka-reumatyczna Data dostępu: 16,10.2018