Badanie GBS – czym jest i kiedy warto je wykonać?

Kobiety w ciąży zobowiązane są do wykonania wielu badań w celu monitorowania stanu zdrowia swojego i rozwijającego się płodu. Jednym z istotnych badań jest GBS – badanie, dzięki któremu można wykryć obecność paciorkowca. Sprawdź, dlaczego należy je przeprowadzić.

Zastanawiasz się, co to jest GBS? Potocznie mówiąc, to ważne badanie, do wykonania którego zobligowana jest każda kobieta spodziewająca się dziecka. Pozwala wykryć (wykluczyć) obecność paciorkowca – bakterii mogącej zagrażać noworodkowi.

Paciorkowce z grupy GBS – dlaczego są zagrożeniem?

Paciorkowce z grupy GBS (Streptococcus agalactie, group B streptococcus) to bakterie, które naturalnie bytują w przewodzie pokarmowym. Jako że jego dolny odcinek znajduje się w sąsiedztwie dróg rodnych, niekiedy przechodzą do pochwy. Często  paciorkowce nie dają żadnych objawów, dlatego nawet 10-30% kobiet może nie wiedzieć o obecności tych bakterii.

Paciorkowce stanowią największe zagrożenie w okresie ciąży. Jeżeli dojdzie do masowej kolonizacji bakterii w pochwie, istnieje bardzo duże ryzyko przeniesienia ich na noworodka – podczas porodu. To z kolei niesie wiele negatywnych konsekwencji dla nowonarodzonego dziecka: począwszy od rozwoju zapalenia płuc, poprzez zapalenie opon mózgowych, a skończywszy na sepsie.

Badanie GBS – na czym polega?

Skoro już wiesz, co to jest GBS, czas poznać najważniejsze informacje o przebiegu badania. Jest ono całkowicie bezbolesne i bezinwazyjne. Polega na pobraniu przez ginekologa wymazu z pochwy (niekiedy drugi wymaz pobierany jest z okolicy odbytu).

Odpowiednio przygotowany preparat poddawany jest analizie – na wyniki czeka się około 5 dni.

  • GBS ujemny oznacza, że pochwie kobiety nie ma paciorkowców z tej grupy.
  • GBS dodatni oznacza, że w pochwie kobiety obecne są szkodliwe paciorkowce.

Dodatni GBS i co dalej?

Jeśli już wiesz, co to jest GBS dodatni, poznaj procedury postępowania w okresie okołoporodowym. Aby zmniejszyć ryzyko zakażenia u noworodka, podaje się kobiecie odpowiednie antybiotyki. Dożylnie wstrzykiwana jest penicylina G.

Warto podkreślić, że antybiotykoterapię stosuje się w momencie rozpoczęcia akcji porodowej. Wcześniejsze przyjmowanie leków nie ma sensu – zakażenie GBS powraca zaraz po odstawieniu antybiotyku.

Badanie GBS – kiedy należy je wykonać?

Zgodnie z zaleceniami, badanie GBS powinna wykonać każda kobieta po 35. tygodniu ciąży. Chociaż pobranie wymazu należy przeprowadzić u każdej ciężarnej, szczególnym wskazaniem jest:

  • duże prawdopodobieństwo urodzenia dziecka przed terminem,
  • cukrzyca,
  • urodzenie zakażonego dziecka w przeszłości.

To właśnie u tej grupy kobiet istnieje bardzo duże ryzyko przeniesienia paciorkowca na dziecko w trakcie porodu.