Auto w leasingu dla osób prywatnych – czy warto z niego skorzystać?

Leasing samochodowy to forma finansowania popularna głównie wśród przedsiębiorców. Jednak coraz więcej osób zastanawia się nad skorzystaniem z oferty skierowanej do klientów indywidualnych. Sprawdź, czy leasing dla osób prywatnych jest równie opłacalny.

Istotą leasingu samochodowego jest możliwość użytkowania pojazdu przez leasingobiorcę – w zamian za miesięczne raty opłacane zgodnie z harmonogramem. Po zakończeniu umowy użytkownik może zdecydować, czy chce wykupić pojazd na własność czy zwrócić go leasingodawcy.

Leasing dla osób prywatnych – to się opłaca?

Leasing skierowany do przedsiębiorców niesie mnóstwo korzyści – między innymi dlatego cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Czy podobnie jest w przypadku leasingu konsumenckiego?

Leasing dla osób prywatnych będzie nieco mniej atrakcyjny – głównie z powodu braku możliwości osiągnięcia korzyści podatkowych. Tutaj nie ma mowy o wliczaniu miesięcznych rat leasingowych, czy innych wydatków związanych z użytkowaniem pojazdu w koszty uzyskania przychodu. Takie rozwiązanie może być jednak dość atrakcyjne – także w porównaniu z kredytem samochodowym.

Argumentami przemawiającymi za leasingiem konsumenckim są m.in.:

  • niższe koszty na start – opłata wstępna może zaczynać się już od 0%, co pozwala użytkować pojazd bez ponoszenia dużych wydatków jednorazowych,
  • niska miesięczna rata – jej wysokość można ustalić elastycznie, adekwatnie do sytuacji materialnej, dzięki czemu nie stanowi ona nadmiernego obciążenia,
  • przewidywalność kosztów – masz pewność, że nic cię nie zaskoczy, a twój budżet będzie na wszystko przygotowany (szczególnie w przypadku umowy z pełną obsługą serwisową,)
  • swoboda finansowa – nie musisz przeznaczać wszystkich oszczędności na zakup auta, możesz dowolnie dysponować pieniędzmi,
  • wysoka elastyczność – tylko ty decydujesz, w jaki sposób zakończysz umowę (zwrot pojazdu albo wykup samochodu).

Taka forma finansowania będzie opłacalna dla tych osób, które nie przywiązują się do samochodów, chcą korzystać z gwarancji producenta i nie chcą obciążać swojego domowego budżetu.

Jak wybrać korzystny leasing konsumencki?

Leasing leasingowi nierówny, dlatego nie możesz pozwolić sobie na przypadkowy wybór – zwłaszcza, gdy zależy ci na maksymalnie dopasowanej ofercie. Przy podejmowaniu decyzji musisz wziąć pod uwagę wiele czynników, m.in.:

  • wysokość opłaty wstępnej,
  • okres trwania umowy,
  • obowiązujący limit kilometrów,
  • możliwość zwiększenia ustalonego limitu kilometrów.

Warto zwrócić uwagę również na umowę z opcją serwisową – tak działa np. Leasing konsumencki w Toyota Leasing. Dzięki temu pojazd objęty jest kompleksową obsługą serwisową – bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów.

Jeżeli planujesz zakup fabrycznie nowego samochodu i poszukujesz korzystnej formy finansowania, rozważ leasing. Działa on podobnie do kredytu, jednak często daje znacznie większą elastyczność i większą przewidywalność kosztów.