Apteczka w miejscu pracy – skład, wymagania

W każdym zakładzie pracy powinna znaleźć się apteczka oraz środki pierwszej pomocy. W ewentualności wypadku mają usprawnić udzielenie poszkodowanemu pierwszej pomocy. Kto i w jaki sposób powinien zadbać o środki pomocy przedlekarskiej oraz jaki skład powinna mieć apteczka?

Obowiązek pracodawcy

Każde miejsce pracy, bez względu na jej charakter, powinno być wyposażone w apteczkę pierwszej pomocy. Pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia swobodnego dostępu do apteczki (rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26.09.1997 w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz z ustawy z 26.06.1974 – Kodeksu pracy). Jeśli istnieje wysokie ryzyko poniesienia uszkodzeń ciała podczas wykonywania zawodu, pracodawca zobowiązany jest również do zorganizowania punktu pierwszej pomocy w odpowiednich oddziałach zakładu.

Kto obsługuje apteczkę?

Zarówno w punktach pierwszej pomocy oraz przy odpowiednio oznakowanych i łatwo dostępnych apteczkach powinna znaleźć się tabliczka instruująca, jak postępować w obliczu konieczności udzielenia pierwszej pomocy, oraz kto z pracowników jest przeszkolony w tej dziedzinie. W razie wypadku prawo (§ 44 ust. 3 ww. rozporządzenia) obliguje do obsługi apteczki osobę uprzednio przeszkoloną pod kątem udzielania pierwszej pomocy.

Wyposażenie apteczki

O tym co i w jakiej ilości powinno znaleźć się w apteczce bądź w punkcie pomocy medycznej powinien zdecydować pracodawca w porozumieniu z lekarzem zajmującym się profilaktycznymi badaniami zatrudnionych w firmie. Uwzględnienie charakteru pracy i ryzyka poniesienia obrażeń w zakładzie jest kluczowe dla odpowiedniego skompletowania zestawu pierwszej pomocy.

Przykładowy skład apteczki przy niskim ryzyku pracy (np. biuro):

 1. Plaster na szpulce 2,5cm x 5cm – 1 szt.
 2. Zestaw plastrów – 14 szt.
 3. Bandaż elastyczny 4m x 6cm – 2 szt.
 4. Bandaż elastyczny 4m x 8 cm – 3 szt.
 5. Rękawice winylowe – 4szt. (2 pary)
 6. Chusta opatrunkowa 60cm x 80 cm – 1 szt.
 7. Chusta opatrunkowa 60cm x 40 cm – 1 szt.
 8. Bandaż z kompresem (opatrunek indywidualny) 6cm x 8cm – 1 szt.
 9. Bandaż z kompresem (opatrunek indywidualny) 8cm x 10cm – 1 szt.
 10. Bandaż z kompresem (opatrunek indywidualny) 10cm x 12 cm – 1 szt.
 11. Kompres na rany 10cm x 10cm – 6 szt. (3 opakowania)
 12. Chusta trójkątna 96cm x 96cm x 136cm – 2 szt.
 13. Koc termiczny (ratunkowy) – 1 szt.
 14. Nożyczki – 1szt.
 15. Chusteczki nasączone – 2 szt.
 16. Instrukcja udzielenia pierwszej pomocy – 1 szt.