Aparaty ortodontyczne – czy są bezpieczne dla naszych zębów?

Zdrowe, białe i proste zęby, które sprawiają, że uśmiech jest szeroki i promienny to marzenie każdego. Obecnie istnieje wiele rodzajów aparatów ortodontycznych, które pomogą wyprostować krzywe zęby, a tym samym pozbyć się kompleksów. Czy są one bezpieczne dla zdrowia?

Zaloty aparatów ortodontycznych

Pierwsza i najważniejsza zaleta noszenia aparatu ortodontycznego to oczywiście proste zęby i skorygowana wada zgryzu. Potrzeba na to czasu i cierpliwości, ale efekty zawsze zachwycają. „Prostowanie zębów ma nie tylko aspekt estetyczny. Nieleczone wady zgryzu mogą wywołać wiele schorzeń, w tym różne choroby przyzębia oraz problemy ze stawami skroniowo-żuchwowymi” – podkreślają specjaliści z serwisu tourmedica.pl. Co więcej, skrzywione zęby znacznie trudniej dokładnie czyścić. W zakamarkach gromadzi się płytka bakteryjna, stopniowo następuje także odkładanie się kamienia nazębnego.

Higiena to podstawa

Efekty działania stałego aparatu ortodontycznego zauważane są już po około 18-30 miesiącach jego noszenia. Oczywiście wszystko zależy od stopnia skrzywienia zębów, a więc rodzaju wady. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, bardzo ważne jest prawidłowe zamontowanie aparatu oraz cykliczne dokręcanie zamków przez ortodontę. Specjalista w swojej pracy powinien wykorzystywać materiały najwyższej jakości.

Działania ortodonty to nie wszystko. Aby noszony aparat był całkowicie bezpieczny, bardzo ważna jest prawidłowa higiena – w okresie leczenia należy bardziej dbać o jamę ustną i zęby oraz bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarskich i mieć na uwadze, że tylko od własnej sumienności będzie zależał stan zębów po zdjęciu aparatu. Nieprzestrzeganie higieny jamy ustnej może doprowadzić do próchnicy, zapalenia dziąseł, a nawet do odwapnienia zębów, w wyniku którego pojawiają się białe przebarwienia na szkliwie.

Bezpieczne i nowoczesne

Medycyna wciąż idzie do przodu, wprowadzane są nowe rozwiązania i sposoby leczenia wielu schorzeń. Także w ortodoncji pojawiają się nowoczesne typy aparatów i sposoby ich zakładania na zęby. W porównaniu do modeli sprzed lat te nowe są całkowicie bezpieczne zarówno dla zębów, jak i dziąseł. Prawidłowo założone nie podrażniają jamy ustanej. Wato również podkreślić, że zmienił się także sam wygląd aparatów. Obecnie często są one niemal biżuterią, nie ma więc mowy o wstydzie.

Gdzie założyć aparat?

Aparat ortodontyczny powinien być zakładany w renomowanych gabinetach przez wykwalifikowanych specjalistów. Wielu z nich można znaleźć w serwisie tourmedica.pl. Zgromadzenie w jednym miejscu wielu adresów klinik i gabinetów pozwoli w łatwy sposób wyszukać miejsce, które będzie odpowiednie zarówno pod względem świadczonych usług, jak i lokalizacji. Warto zwrócić uwagę na to, aby dany specjalista – ortodonta używał nowoczesnego sprzętu i mógł zaproponować nowe rodzaje aparatów.

Prawidłowo założony aparat ortodontyczny na dobrze wyleczone zęby jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia. Jednakże należy pamiętać o prawidłowym utrzymywaniu higieny jamy ustanej, a więc systematycznym i częstym (najlepiej po każdym posiłku) szczotkowaniu zębów.

Zapoznaj się także z zabiegiem operacji plastycznej nosa na https://www.tourmedica.pl/kliniki/operacje-plastyczne-nosa/