Akcesoria do kąpieli niemowlaka – w co warto zainwestować?

Czy wiesz, że kąpiel niemowlaka to prawdopodobnie jedno z najtrudniejszych wyzwań przed jakim staniesz po wyjściu z dzieckiem ze szpitala? Wielu rodziców bardzo obawia się tego momentu, gdy przyjdzie im samodzielnie wykonać taką kąpiel. Tymczasem, z dobrymi akcesoriami, naprawdę nie ma się czego obawiać.

Kąpiel niemowlaka to bardzo ważna, ale jednocześnie stresująca czynność, która jednak towarzyszy rodzicom praktycznie każdego dnia. Warto dobrze się do niej przygotować, nie tylko merytorycznie, ale przede wszystkim pod względem niezbędnego i pomocnego wyposażenia. Bo kąpiel dziecka to nie tylko teoria, ale przede wszystkim umiejętność, którą powinien nauczyć się wykonywać każdy rodzic jeszcze zanim maluch przyjdzie na świat.

Co o kąpieli niemowlaka powinien wiedzieć każdy rodzić?

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że pierwszą kąpiel zaleca się wykonać dopiero w domu, po 2-3 dniach od narodzin dziecka. W niektórych szpitalach możemy spotkać się jednak z inną praktyką. Mianowicie, dziecko kąpie się jeszcze zanim wyjdzie do domu, by mama mogła nauczyć się tej czynności przy obecności doświadczonej położnej. Nie zmienia to jednak faktu, że im dłużej dziecko pozostanie w mazi płodowej matki, tym lepiej zaadaptuje się do warunków panujących w otoczeniu.

Maluch w pierwszych dniach życia przeżywa ogromny stres, który potęguje w różnych sytuacjach. Lepiej nie narażać go na kąpiel, jeśli nie ma takiej konieczności.

Co warto wiedzieć o samej kąpieli? Przede wszystkim konieczne jest odpowiednie przygotowanie wody. Powinna mieć ona temperaturę około 37 stopni Celsjusza, ani nie mniej, ani więcej. Do wykonania pomiaru wody w wanience najlepiej użyć termometru bezdotykowego, który można zakupić w każdej aptece. Zanim rozbierzesz dziecko do kąpieli przygotuj wszystkie niezbędne produkty. Nie powinno się przechodzić z rozebranym dzieckiem do różnych pomieszczeń oraz pozostawiać go nawet na moment bez opieki. Dlatego tak ważna jest dobra organizacja miejsca kąpieli jeszcze zanim ją rozpoczniemy.

Niemowlę nie potrzebuje zbyt wielu kosmetyków do pielęgnacji, a położne zalecają nawet ograniczyć wszystko to co nie jest konieczne do użycia. Do kąpieli przyszykuj zatem waciki, przegotowaną wodę, płyn do kąpieli dla niemowlaków oraz maść do pupy. To właściwie wystarczy, by samodzielnie wypielęgnować maluszka.

Jak przebiega kąpiel niemowlaka? O tych akcesoriach pamiętaj!

Rozpoczynasz od rozebrania maluszka i położenia go najlepiej na przewijak. Wanienka ze stojakiem, powinna znajdować się możliwie blisko, by tylko na chwilkę zanurzyć w niej dziecka i delikatnie opłukać jego ciało wodą.

Jeśli kupisz wanienkę na stojaku to nie narazisz swoich pleców na ból, gdy dziecko będzie rosło, a jego ciężar będzie się znacząco zwiększał.

Na przewijaku rozłóż kocyk dla niemowląt z trójkątem do założenia na główkę i przenieś na niego dziecko. Szybko wytrzyj maluszka, a następnie wklep maść do pupy, przetrzyj twarz wacikiem nasączonym w przegotowanej wodzie i ubierz w świeże ubranka, nie zapominając o pieluszce. Klasyczny ręcznik możesz także zastąpić szlafrokiem dla dzieci.

Twój maluszek jest już prawie gotowy. Pamiętaj jednak także o tym, by przeczesać jego włoski, a także osuszyć pępek, jeśli niechcący został zamoczony.

Kąpiel noworodka nie powinna trwać zbyt długo, dlatego zadbaj o dobrą organizację, pewną rękę i dobry nastrój. Maluszek wyczuwa Twoją niepewność i na pewno nie przysłuży się ona do jego dobrego samopoczucia!