ABC dywanów: jak je czyścić, kiedy prać

Dywan może być niezwykle stylowym i jednocześnie przytulnym dodatkiem w każdym wnętrzu. Jednak, żeby dywan zachował swój kolor i wygląd przez długi czas, trzeba o niego odpowiednio zadbać. Jakimi sposobami można zrobić to najskuteczniej? Podpowiadamy, jak utrzymać dywany w idealnym stanie przez długi czas.

Dbanie o czystość dywanów

Nikogo nie trzeba chyba przekonywać do tego, że regularne odkurzanie podłóg to absolutnie podstawowy obowiązek domowy. Jeśli w mieszkaniu są dzieci lub zwierzęta warto używać odkurzacza jeszcze częściej. W przypadku dywanów z naturalnych materiałów, zwłaszcza tych o długim włosiu, warto pamiętać, że brud może być niewidoczny gołym okiem, kryjąc się pod spodem. Nie można dać się zmylić czystej powierzchni. Siła ssania odkurzacza powinna być też większa niż przy sztucznych dywanach z krótkim włosiem. W takich przypadkach średnio dadzą sobie radę „asystenci sprzątania”, które ładuje się na akumulator lub autonomiczne odkurzacze, które samodzielnie odkurzają dom. Tego typu urządzenia sprawdzają się bardziej w przypadku powierzchni gładkich, a nie dywanów.

Starą i sprawdzoną metodą jest również trzepanie dywanów. Od czasu do czasu, na przykład raz na dwa miesiące, warto skorzystać z trzepaka, aby gruntownie pozbyć się kurzu. Takie porządne czyszczenie przyda się nawet wtedy, jeśli codziennie używamy odkurzacza. Wadą tej metody jest to, że zdecydowanie łatwiej jest wytrzepać małe i lekkie dywaniki. Duże dywany, na których stoją na przykład meble do salonu, sprawią nieco więcej kłopotu.

Czyszczenie dla zaawansowanych

Gruntowniejsze czyszczenie dywanów zależeć będzie od włosia, tkaniny i jej właściwości. Na początek warto zapoznać się z metki, na której znajdziemy potrzebne nam informacje o prawidłowej pielęgnacji. Warto zastanowić się też nad środkami do czyszczenia. Na rynku znajduje się wiele skutecznych płynów i proszków, które poradzą sobie z większością plam. Najlepiej wybierać te, które mają pH zbliżone do naturalnego. Świetnie nadaje się do tego chociażby szare mydło. Zanim jednak sięgniemy po chemikalia, warto wypróbować ekologiczne, naturalne metody.

Jednym z najlepszych sposobów na odświeżenie dywanu i zneutralizowanie nieprzyjemnych zapachów jest soda oczyszczona. Jest to prosta metoda czyszczenia na sucho. Wystarczy rozsypać proszek na całej powierzchni, pozostawić na ok. 5 godzin, a następnie odkurzyć. Podobnie działa mąka ziemniaczana, która doskonale poradzi sobie z czyszczeniem włochatych dywanów shaggy i tych wykonanych z wełny. Należy rozprowadzić ją dokładnie między włóknami przy podstawie i pozostawić na 2-3 godziny. Po tym czasie najlepiej będzie wytrzepać dywan na zewnątrz, ze względu na duże pylenie.

Z kolei do czyszczenia na mokro można wykorzystać parę (sprawdzi się tutaj np. myjka parowa). Należy jednak potem jak najszybciej wysuszyć dywan, aby uniknąć powstania pleśni. Ten sposób nie nadaje się również do odświeżania wełnianych wykładzin, ponieważ ten materiał źle reaguje na wysokie temperatury.

Jak poradzić sobie z plamami?

Dobrze jest znać kilka wypróbowanych sposobów na radzenie sobie z plamami, szczególnie uciążliwymi w przypadku jasnych, gładkich dywanów. Podstawową zasadą czyszczenia tego typu zabrudzeń jest usuwanie ich od krawędzi do środka, żeby ich niepotrzebnie nie powiększać.

Przy świeżych plamach można zastosować mieszaninę z ½ szklanki octu i 2 łyżek soli. Starszych zabrudzeń możne spróbować pozbyć się za pomocą octu i mąki ziemniaczanej zmieszanych w proporcji 1:1. Po nałożeniu powstałej z nich pasty na dywan, należy odczekać 24 godziny, a następnie odkurzyć.

Do pozbycia się zabrudzeń z konkretnych substancji nadają się różne specyfiki. Na przykład owocowe plamy najlepiej przetrzeć gąbką nasączoną w roztworze ze szklanki wody, 2 łyżek octu i 1 łyżki proszku do pieczenia. Na czerwone wino podziała zimna woda i sól, którą trzeba pozostawić na około 10 minut i odkurzyć. Plamy z oleju i tłuszczu znikną dzięki nałożeniu na nie alkoholu z solą w stosunku 4:1 lub kremu, który po wyschnięciu należy usunąć wilgotną szmatką.

Jeśli zawiodą nas wszystkie domowe metody, zarówno te naturalne jak i chemiczne, zawsze pozostaje nam pomoc specjalistów. Profesjonalna usługa czyszczenia dywanów zagwarantuje czystość i świeżość, dzięki który nasz ulubiony dodatek do salonu będzie wyglądał jak nowy.