5 zasad zaciągania pożyczek

W życiu każdego przeciętnego człowieka przychodzi taka chwila, że zaczyna mu brakować na coś pieniędzy – a to na upragniony urlop lub zwyczajnie na zapłacenie rachunków. Wtedy pojawia się myśl, aby zaciągnąć pożyczkę. Jeśli faktycznie jest to naszą ostatnią deską ratunku, to warto wiedzieć, jak się za to zabrać, żeby nie wpędzić się w jeszcze większe kłopoty.

Sprawdź pożyczkodawcę!

Jest to chyba najważniejsza zasada, jaką trzeba się kierować decydując się na pożyczkę. Ważne, aby pomoc finansowa została udzielona zgodnie z przepisami prawa, obowiązującymi w Rzeczypospolitej Polskiej. Firma powinna zawrzeć z nami umowę i przestrzegać określonych w niej zasad przez cały okres jej obowiązywania. Zanim wybierzesz pożyczkodawcę, sprawdź chwilówki w pozyczkowy-portal.pl

Nie pożyczaj więcej pieniędzy, niż faktycznie potrzebujesz!

Częstym problemem osób zaciągających pożyczki jest zbyt duża kwota, która piętrzy kolejne problemy. Bo jeśli nie mamy pieniędzy na spłatę, to zaciągamy kolejną pożyczkę i kolejną… co w efekcie może doprowadzić do bardzo poważnych problemów finansowych. W przypadku gdy mamy stałe źródło dochodów, a jednak brakuje nam pieniędzy, to pożyczmy taką kwotę, którą naprawdę w danym momencie potrzebujemy, i którą będziemy w stanie spłacić w jak najkrótszym czasie. 

Czytaj umowę

Zdarza się, że niektórzy ludzie nie wiedzą nawet, co podpisują. Umowę należy przeczytać zawsze od początku do końca. Bywa, że dopiero na końcu małym druczkiem są zapisane dodatkowe opłaty związane z zawarciem umowy. Warto to dokładnie sprawdzić, bo po podpisaniu umowy nie będziemy mogli już nic z tym zrobić, w końcu sami się na to zgodziliśmy. Aby zaciągnięcie pożyczki było dla nas najkorzystniejsze, wskazane jest sprawdzenie najlepszych metod na tanie pożyczanie pieniędzy.

Kontroluj spłaty

Aby nie narazić się na dodatkowe koszty, trzeba pilnować terminów spłaty pożyczki. Niedopełnienie tego obowiązku będzie skutkowało np. większymi odsetkami lub innymi konsekwencjami.

Spytaj o możliwość odstąpienia od umowy

Warto wiedzieć, że zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim (Dz. U. nr 126, poz. 715 ze zm.) każdy pożyczkobiorca ma prawo odstąpić od umowy pożyczki w terminie 14 dni od dnia jej zawarcia, bez podania przyczyny.