4 wskazówki, jak wybrać pierwsze buty dla dziecka

Zbliżająca się jesień to nie tylko czasu kupowania wyprawki do szkoły czy przedszkola, ale także okres związany ze zmianą garderoby. Oprócz cieplejszych ubrań, wielu rodziców staje w tym czasie także przed dylematem związanym z wyborem pierwszych butów dla dziecka. I wbrew pozorom nawet dla doświadczonych rodziców nie jest to tak proste zadanie, jak mogłoby się wydawać. Trzeba bowiem pamiętać, że małe dziecko nie zawsze jest w stanie powiedzieć nam o swoich odczuciach, dlatego to właśnie rodzice powinni jak najlepiej poznać potrzeby swoich dzieci oraz produkty dostępne na rynku, dedykowane najmłodszym i jednocześnie bardzo wymagającym klientom.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie pierwszych butów dla dziecka?

Gdy już przyjdzie ten czasie, w którym nasza pociecha zaczyna coraz bardziej samodzielnie poznawać świat i pewnie stawiać w nim pierwsze kroki, warto jej to ułatwić. Pierwszym i niezwykle ważnym zadaniem dla każdego rodzica jest zakup odpowiednich pierwszych butów dla dziecka. Jak podejść do tego tematu i wybrać obuwie idealnie dopasowane do stopy naszego malucha?

  1. Zmierzenie stopy – przed zakupem konkretnego obuwia warto zmierzyć stopę dziecka za pomocą miarki (w sklepach obuwniczych dla dzieci zwykle dostępne są naklejki wskazujące rozmiar małej stopy lub specjalne skanery określające jej wielkość)
  2. Sprężystość i stabilność – gdy już znamy rozmiar stopy, należy dokładnie przyjrzeć się konkretnym bucikom. Powinny one mieć stabilną i grubszą podeszwę, która jednocześnie jest na tyle elastyczna, że nie ogranicza naturalnych ruchów stopy.
  3. Wyściółka – kolejnym istotnym elementem jest wkładka w obuwiu. Wykonana z naturalnego materiału pozwala stopie oddychać, powinna także przytrzymywać stopę w jednym miejscu, aby nie przesuwała się ona wewnątrz buta.
  4. Termoregulacja – buty dla dzieci powinny być wykonane z oddychających materiałów, dzięki temu stopa nie będzie się pocić, przez co ograniczymy ryzyko chorób i uciążliwych dolegliwości dermatologicznych.

Dlaczego tak trudno wybrać odpowiednie pierwsze buty dla dziecka?

Wielu rodziców może nie zdawać sobie sprawy jak trudno wybrać pierwsze buty dla dziecka – przecież w sklepach dostępne są rożne modele obuwia, które powinny być idealnie dopasowane do potrzeb małych stóp. Trzeba jednak pamiętać, że każde dziecko jest inne i nie w każdym obuwiu będzie czuło się równie komfortowo. Oprócz nowoczesnego wyglądu, warto też zwrócić uwagę na kilka innych cech, które będą miały znacznie większy wpływ na prawidłową postawę i zdrowy rozwój malucha niż rzucający się w oczy kolor czy świecąca podeszwa – https://blog-juniorangin.pl/jak-wybrac-buty-dla-dziecka-5-prostych-zasad/. Kolejnym problemem może być to, że dziecko w sklepie zakłada dane buty jedynie na chwilę, po czym znów wraca do swoich doskonalone znanych już bucików. Trzeba zatem dać dziecku dłuższy czas na sprawdzenie i przyzwyczajenie się do nowego zakupu. Istotną kwestią jest też sposób zapinania butów – wybierając obuwie np. dla przedszkolaka powinniśmy pamiętać, aby maluch sam potrafił zapiąć lub zawiązać buciki. Ta prosta umiejętność jest kolejnym ważnym krokiem dla naszego dziecka oraz dla coraz bardziej dumnych rodziców.