3 pytania, które musisz zadać, zanim kupisz kominek?

Przymierzasz się do zainstalowania kominka w swoim domu. Czy wiesz, na jakie kwestie musisz zwrócić uwagę, zanim zdecydujesz na jeden konkretny model? Który wariant będzie dla Ciebie najodpowiedniejszy? Poniżej garść informacji związanych z tym tematem. Odpowiedzi na jedne najbardziej kluczowych pytań.

1. Jaki rodzaj wkładu kominkowego wybrać?

Dobrze zainstalowany kominek, to kominek, który spełnia Twoje oczekiwania! Tutaj możliwości jest kilka. Każdy, kto jest zainteresowany takim rozwiązaniem, może wybierać pomiędzy: wkładem powietrznym, wkładem z płaszczem wodnym i wkładem gazowym. Do każdego z nich przypisana jest osobna specyfikacja, a oprócz tego połączone są one z innym systemem grzewczym. Przykładowo przy kominku z wkładem powietrznym, zwiększenie temperatury w danym pomieszczeniu to efekt ogrzania go przez kratki kominowe i front wkładu. Istnieje także opcja zwiększenia ciepła w innych pomieszczeniach.

Nieco droższą inwestycją jest kominek z płaszczem wodnym. Dodatkowo dochodzi tutaj koszt instalacji wodnej i różnych urządzeń wspomagających. Jeżeli zamierzasz ogrzewać kominkiem swój dom w sposób częsty i systematyczny, to wówczas zdecyduj się na drugie z rozwiązań. Kominek gazowy tymczasem jest dobrym pomysłem wtedy, kiedy cenisz sobie wygodę. Przy takim rozwiązaniu nie będziesz mieć problemu z przechowywaniem i kupowaniem opału. Wkład kominkowy ma bardzo duże znaczenie!

2. Na jaki rodzaj przeszklenia się zdecydować?

Tutaj także jest kilka opcji do wyboru. Każde z rozwiązań wywołuje inny efekt estetyczny. Do wyboru mamy przeszklenia: proste, boczne, tunelowe. Tradycyjne przeszklenia to takie, gdzie od frontu znajduje się prosta płaska szyba. Można również nabyć szybę nieco zaokrągloną, czyli panoramiczną. Co więcej, dla tych którzy chcą podziwiać tańczące ogniki z więcej niż jednej strony, mogą wybrać model z przeszkleniem dwustronnym. Warto pamiętać o tym, że im większa powierzchnia szyby, tym więcej ciepła przez nią wypromieniowuje.

3. Który sposób otwierania drzwi?

Drzwi kominka mogą być otwierane na kilka sposobów: do góry, w lewo, lub w prawo. Tutaj ważnym czynnikiem podczas wyboru jest wygoda użytkownika. To, aby użytkownik mógł swobodnie otwierać drzwiczki, wtedy kiedy będzie tego potrzebował. Wybór taki zależny jest ponadto od jego lokalizacji. Liczy się to, aby możliwe było pełne otwieranie drzwi. Tak, aby nie kolidowało z innymi sprzętami.