Rodzaje soczewek kontaktowych

Obecnie na polskim rynku dostępnych jest wiele rodzajów soczewek kontaktowych. Które z nich wybrać? Poznaj rodzaje i sposób pielęgnacji szkieł kontaktowych.

Kto wynalazł soczewki kontaktowe?

Soczewki – określane również mianem szkieł kontaktowych lub po prostu „kontaktów” – to rozwiązanie, którego historia sięga epoki renesansu. W praktyce oznacza to zatem, iż od momentu wynalezienia soczewek minęło ponad 500 lat! Trudno w to uwierzyć? A jednak to prawda. Co jeszcze ciekawsze to fakt, iż wynalazcą szkieł kontaktowych był nie kto inny, jak tylko sam Leonardo da Vinci. Ten wybitny włoski malarz, architekt, filozof, muzyk, pisarz, odkrywca, matematyk, mechanik, anatom, wynalazca, geolog oraz rzeźbiarz (sic!) opisał konstrukcję soczewki korekcyjnej mającej kontakt z rogówką już w roku 1508. Oczywiście projekt renesansowego geniusza nigdy nie doczekał się realizacji, a to ze względu na ograniczone możliwości technologiczne ówczesnej epoki.

Wraz z upływem czasu zaczęły powstawać zupełnie nowe technologie, które wywarły duży wpływ na proces produkcji oraz naturalnie sam wygląd soczewek. Obecnie ilość dostępnych na polskim rynku szkieł kontaktowych jest tak duża, iż dosłownie każdy użytkownik może dopasować opisywany produkt do swoich indywidualnych preferencji.

Rodzaje soczewek kontaktowych

Istnieje wiele kryteriów, według których możemy podzielić soczewki kontaktowe. Jeden z najpopularniejszych zakłada podział ze względu na czas noszenia. Wyróżniamy zatem soczewki jednorazowe (tzw. jednodniowe), szkła wielokrotnego użytku oraz soczewki roczne (tzw. konwencjonalne).

Soczewki jednodniowe – jak wskazuje już na to sama nazwa – możemy nosić jeden dzień, co w praktyce oznacza, iż powinny one zostać wyrzucone natychmiast po zdjęciu z oka. Ten rodzaj soczewek uznawany jest powszechnie za najbardziej higieniczny, w związku z powyższym polecany jest głównie osobom, które mają wrażliwe oczy i wykazują skłonność do alergii. Sprawdzą się one również w przypadku ludzi ceniących sobie wysoki komfort i brak konieczności pielęgnacji szkieł. Soczewki jednodniowe – z uwagi na swój jednorazowy charakter – nie starzeją się co w praktyce oznacza brak osadów powierzchniowych.

Soczewki wielokrotnego użytku – ten typ soczewek nadaje się do użytku przez określony czas. Do najpopularniejszych soczewek tego rodzaju należą szkła dwutygodniowe oraz miesięczne. Z uwagi na fakt, iż są one wielokrotnie zdejmowane i zakładane na oko, wymagają odpowiedniej, systematycznej pielęgnacji.

Soczewki roczne – soczewki te bywają również określane mianem konwencjonalnych. Ten rodzaj szkieł kontaktowych może być użytkowany przez 12 miesięcy, jednak wyłącznie w trybie dziennym (przez 6 – 14 godzin w ciągu doby). Warto dodać, iż soczewki konwencjonalne produkowane są z materiałów hydrożelowych i stanowią najstarszą grupę soczewek miękkich. Obecnie są one noszone wyłącznie przez osoby, które z jakichś przyczyn nie mogą stosować szkieł o krótszej wymianie.

Pielęgnacja soczewek kontaktowych

Zdecydowana większość soczewek wymaga systematycznej pielęgnacji, która polega na ich codziennym czyszczeniu oraz dezynfekcji przy użyciu specjalnego płynu do soczewek. Celem wspomnianego zabiegu jest usunięcie z powierzchni szkieł osadów białkowych i tłuszczowych. To niezwykle ważne, bowiem to właśnie osady lipidowo – białkowe mogą stać się pożywką dla bakterii, a tym samym przyczynić się do powstania różnego rodzaju chorób oczu. Warto dodać, iż płyn do soczewek służy nie tylko do czyszczenia szkieł, ale także do ich przechowywania. Co jednak najistotniejsze to fakt, iż nie może on zostać zastąpiony żadnym innym typem preparatu czyszczącego.

Odpowiednio dopasowane soczewki kontaktowe skutecznie poprawią ostrość widzenia, a ich noszenie nie jest związane z absolutnie żadnym uczuciem dyskomfortu. Wręcz przeciwnie! To niezwykle wygodne rozwiązane, które z łatwością dopasujemy do swojego stylu życia.