Pożyczki ratalne – na co należy zwrócić uwagę?

Rachunki, jedzenie, własne marzenia – w życiu każdego przeciętnego człowieka przychodzi taka chwila, że zaczyna mu brakować na coś pieniędzy. Wtedy zwykle zaczynamy zastanawiać się nad zaciągnięciem pożyczki. Jeśli faktycznie wyczerpaliśmy wszystkie możliwe opcje i jest to nasza ostatnia deska ratunku, to warto wiedzieć na jaką pożyczkę się zdecydować i na co zwrócić uwagę, żeby nie popaść w jeszcze większe długi i kłopoty.

Wysokość pożyczki

Jeśli w danym momencie potrzebujemy większego zastrzyku gotówki, a nie chcemy „pakować się” w kredyt, który byłby dla nas zbyt dużym obciążeniem, a jego spłata przysporzyłaby nam wiele problemów, warto pomyśleć o innym rozwiązaniu. Jedną z najbardziej dogodnych dla nas opcji mogą być pożyczki ratalne, dzięki którym uregulujemy większe wydatki. Na rynku funkcjonuje  duże grono instytucji pozabankowych, dlatego warto poszukać interesujących nas ofert.

Czym jest pożyczka ratalna?

Jest ona jedną z form pożyczek – mowa tutaj o pożyczkach, które spłacamy na raty, w określonych odstępach czasu i najczęściej w takiej samej wysokości. Tym m. in. różni się od popularnych „chwilówek”, w których całość kwoty trzeba zwrócić w konkretnym terminie. Jeśli tego nie zrobimy, będziemy musieli zapłacić dużo więcej. Aby dowiedzieć się więcej o różnicach pomiędzy pożyczką ratalną a chwilówką, zajrzyjcie na stronę, na której znajdziecie porównanie pożyczek.  

O czym pamiętać przed wzięciem pożyczki?

Decydując się na pożyczkę ratalną musimy mieć pewność, że podołamy takiemu zobowiązaniu. Dlatego powinniśmy spojrzeć obiektywnie na swoją sytuację i możliwości finansowe – przede wszystkim tym powinniśmy się kierować przy wyborze tego rodzaju pożyczki. Szczególnie, jeśli chodzi o opcję długoterminową, musimy postępować odpowiedzialnie. Pozwoli nam to uniknąć sytuacji, w których pożyczkodawcy będą chcieli korzystać z naszej nieostrożności. Dlatego już na etapie przeglądania ofert musimy wykazać się sumiennością i zdolnością przeprowadzania właściwej selekcji. Co więcej, do wypełniania minimalnych formalności powinniśmy się już dokładnie przygotować.

Równie ważną kwestią  przy decydowaniu się na pożyczkę jest sprawdzenie pożyczkodawcy. Należy zwrócić uwagę na to, aby pomoc finansowa została udzielona zgodnie z przepisami prawa, obowiązującymi w Rzeczypospolitej Polskiej. Firma powinna zawrzeć z nami umowę i przestrzegać określonych w niej zasad przez cały okres jej obowiązywania. Zanim wybierzemy pożyczkodawcę, poszukajmy o nim opinii, których w Internecie z pewnością nie brakuje.

Koszty pożyczki

Jeśli decydujemy się na pożyczkę ratalną, weźmy pod uwagę koszty. Trzeba mieć świadomość, że zapłacimy odsetki kapitałowe i – w przypadku przekroczenia terminu płatności – również te za zwłokę. Należy więc pamiętać o terminie spłaty raty.

Jednakże wraz z wprowadzeniem  w 2016 r. ustawy antylichwiarskiej, osoby zaciągające pożyczki zyskały wiele korzyści. Przede wszystkim zostały uregulowane koszty pozaodsetkowe, które mogą wynosić maksymalnie 25 proc. kwoty pożyczki oraz 30 proc. niniejszej kwoty w skali całego roku. Co więcej, w koszty te wliczone są wszystkie opłaty. Odsetki nadal wynoszą 10% w skali roku. Jeśli chodzi o opóźnienia w spłacie pożyczki, to tzw. karne odsetki, które będziemy musieli zapłacić, nie mogą być wyższe niż 14% w stosunku rocznym.