Jak rozszczelnić okna plastikowe?

Dbałość o zrównoważoną szczelność okna jest niezwykle ważna dla przestrzeni domowej. Nieuszczelnione okno oznacza problem z utrzymaniem odpowiedniej temperatury w domu. Jednak zbyt mocne uszczelnienie skutkuje brakiem wentylacji, a w konsekwencji kondensacją pary wodnej oraz powstawaniem niebezpiecznych grzybów i pleśni. Dowiedz się, jak zadbać o odpowiedni obieg powietrza w swoim domu.

Współczesna konstrukcja okien

Nowoczesne okna, produkowane najczęściej z plastiku, mają odpowiednią funkcję, która pozwala na kontrolę szczelności. Najczęściej wystarczy przekręcić klamkę do góry – jednak nie do końca, lecz zachowując kąt około 45 stopni. Dzięki temu umożliwiamy obieg powietrza w pomieszczeniu – regulacja wilgotności zachodzi w sposób naturalny, a my nie musimy przejmować się pleśnią, powstającą wokół ramy okiennej. Latem możemy sobie pozwolić na regularne uchylanie okna i wietrzenie, przez co problem zostaje całkowicie rozwiązany.

Jak rozszczelnić okno, które nie posiada regulacji?

Czasem zdarza się, że okno wykonane z plastiku nie posiada funkcji regulowania szczelności lub z jakichś powodów po jej użyciu nie zauważamy zmian. W takiej sytuacji staje się to nieco bardziej skomplikowane. Aby zapewnić odpowiedni obieg powietrza w obrębie pokoju, musimy posiadać odpowiednią wiedzę i narzędzia. Pozwoli nam to na stworzenie efektywnego rozszczelnienia.

Jeśli chodzi o metody na rozszczelnienie okien plastikowych – jest ich naprawdę wiele. Każdy fachowiec wykorzystuje inną technikę. Najprostszy sposób na rozszczelnienie okna to zmniejszenie jego docisku do ramy okiennej. Możemy to zrobić, przekręcając śrubę dociskową zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Jest ona umiejscowiona w ramie skrzydła okiennego i możemy zyskać do niej dostęp dopiero po otwarciu okna.

Bardzo skutecznym sposobem jest również zmiana uszczelki w oknie. Wersja infiltracyjna umożliwia umiarkowany obieg powietrza w pomieszczeniu, bez potrzeby większej ingerencji w konstrukcję okna.

Istnieją również nieco bardziej bezpośrednie sposoby, które często bywają dość inwazyjne dla struktury okna. Należy je przeprowadzać z rozwagą, opierając się na odpowiedniej wiedzy. Jednak ich skuteczność nie podlega dyskusji.

Nawiewniki w oknie

Najpopularniejszym sposobem na skuteczne rozszczelnienie okien i permanentne rozwiązanie problemu szczelności, jest zamontowanie nawiewników w oknie. Możemy wykorzystać nawiewniki ciśnieniowe (samoregulujące). System ten pracuje samodzielnie – wykorzystując różnicę ciśnień wewnątrz i na zewnątrz budynku. Zużyte powietrze wypychane jest kanałami wentylacyjnymi, podczas gdy świeże wpada do pokoju wywietrznikami.

Na tej samej zasadzie co nawiewniki ciśnienowe, działają również nawiewniki automatyczne (higrosteowane). Posiadają one funkcję regulowania przepływu powietrza, dzięki standardowej konstrukcji. Na zewnątrz okna znajduje się tak zwana czerpnia, którą powietrze wędruje do środka. Częścią wewnętrzną jest natomiast nawiewnik z możliwością regulowania przepływu powietrza.