Choroba Leśniowskiego Crohna – przyczyny, objawy, leczenie

Większość z nas zapewne nigdy nie słyszała o takiej chorobie, chociaż występuje ona coraz częściej, jako jedna z dolegliwości cywilizacyjnych. Należy do przewlekłych infekcji i stanów zapalnych przewodu pokarmowego, zaliczanych do grupy chorób autoimmunologicznych. Czym się objawia?

Objawy choroby

Pierwsze objawy dotyczą dolegliwości bólowych w dole brzucha. Choroba może rozwijać się również bezobjawowo i to nawet przez kilka lat. Do najczęstszych symptomów należą wzdęcia i biegunki, które doprowadzają organizm do chudnięcia i osłabienia. Następnie pojawiają się zmiany okołoodbytnicze, zapalenie jamy ustnej i rumień guzowaty. Dolegliwościom tym może towarzyszyć również gorączka, bóle stawów i choroby wątroby.

Diagnoza

Chorobę Leśniowskiego-Crohna trudno jest zdiagnozować z powodu występujących okresów remisji i nawrotów. Wykonuje się cały szereg badań, w tym USG jamy brzusznej, badanie krwi, rentgen jamy brzusznej z kontrastem, endoskopowe badania jelita (kolonoskopię), rezonans magnetyczny oraz tomografię komputerową.

Przyczyny choroby

Choroba polega na nieprawidłowej reakcji immunologicznej śluzówki jelita na antygeny, które dla zdrowego człowieka są nieszkodliwe. Dlaczego tak się dzieje, nie do końca wiadomo. Wśród potencjalnych przyczyn podaje się czynniki dziedziczne, zaburzenie flory bakteryjnej jelita grubego, silny stres, prowadzenie niehigienicznego trybu życia, picie alkoholu i palenie tytoniu. Dużo informacji na ten temat można znaleźć w artykule „Zapalenie jelit – schorzenie, które trzeba leczyć”.

Sposoby leczenia

Leczenie zależy od stopnia zaawansowania choroby i umiejscowienia stanu zapalnego. Nieraz zalecane są leki sterydowe i – coraz rzadziej – antybiotyki. Najczęściej stosuje się czopki i wlewki doodbytnicze. Pacjenci powinni pilnować właściwego odżywiania oraz stosować higieniczny tryb życia. W procesie leczenia bardzo dużą rolę odgrywa uzupełnianie flory bakteryjnej jelit. Dobrym, skutecznym i często stosowanym probiotykiem jest lactoral IBD. Zawiera on 3 szczepy bakteryjne, które łagodzą objawy zapalne choroby, a także wydłużają czas remisji. Bardzo ważną funkcję pełni również opieka psychologa, pomagająca pacjentowi uporać się ze stresem i problemami emocjonalnymi, jakie niesie ze sobą choroba Leśniowskiego-Crohna.

Na stronie lactoral.pl można znaleźć więcej informacji na temat choroby i sposobów jej leczenia.