5 kroków jak przygotować samochód na wiosnę

Kiedy w końcu przeminą zimowe miesiące, koniecznie należy odpowiednio przygotować samochód na wiosnę. Od czego rozpocząć odświeżenie pojazdu i jakie kroki warto podjąć, aby auto było w pełni sprawne, a jazda przyjemna i bezpieczna? Poniżej kilka przydatnych wskazówek.

Krok 1 – wymień opony

„Kiedy temperatura już się ustabilizuje, warto zaplanować wyjazd do serwisu w celu wymiany opon na letnie. Jest to konieczna czynność, ponieważ przy wyższych temperaturach bieżnik opon zimowych szybciej się nagrzewa i zużywa, ma to zatem bezpośredni wpływ na jakość hamowania” – przestrzega nasz rozmówca, reprezentujący sklep internetowy iParts.pl. Wielu kierowców ma dylemat, czy kupić opony używane, czy lepiej zainwestować w nowe. Wybierając używane opony należy zwrócić uwagę na to, aby nie miały one żadnych uszkodzeń a minimalna głębokość bieżnika wynosiła 3 milimetry. W przypadku nowych opon nie ma tego problemu, gdyż bieżnik nie ma prawa być zdarty.

Krok 2 – sprawdź układy i płyny

Po zakończeniu zimy warto otworzyć maskę samochodu i sprawdzić zbiorniczki płynów eksploatacyjnych. Aby układy działały poprawnie, wszelkie niedobory płynów należy niezwłocznie uzupełnić. Oprócz tego konieczne jest sprawdzenie układu chłodzenia, działanie wentylatora chłodnicy, układu elektrycznego, alternatora i stanu akumulatora.

Krok 3 – zadbaj o widoczność na drodze

Na dużą uwagę zasługują wycieraczki, które po mroźnych miesiącach często są uszkodzone. Niesprawne wycieraczki pozostawiają smugi i pogarszają widoczność podczas jazdy. Nie można zapominać również o sprawdzeniu stanu żarówek oraz wyczyszczeniu reflektorów.

Krok 4 – pamiętaj o hamulcach

Niskie temperatury mogą wpływać na pojawienie się korozji w układzie hamulcowym. Z tego powodu, wraz z nadejściem wiosny, należy skontrolować stan klocków, zacisków, tarcz, przewodów, linki hamulca ręcznego oraz ilość i jakość płynu hamulcowego.

Krok 5 – zapobiegaj korozji

Jednym z poważniejszych problemów po zimie jest pojawienie się rdzy i osłabiona kondycja karoserii samochodu, na którą wpływają drobne uszkodzenia mechaniczne oraz sól drogowa używana przez operatorów piaskarek. Aby zapobiegać powstawaniu korozji, należy dokładnie czyścić samochód, stosować odpowiednie preparaty antykorozyjne oraz regularnie uzupełniać wszelkie ubytki i uszkodzenia.