
Można powiedzieć, że dzisiaj zaciąganie kredytów stało się modne. Prawie każdy posiada jakąś pożyczkę, niektórzy natomiast biorą je regularnie. Generalnie, kredyt to przydatne narzędzie finansowe, jednak niektórzy korzystają z niego bezmyślnie, co prowadzi do pętli zadłużenia.
Czym jest pętla zadłużenia?
O pętli zadłużenia mówi się wtedy, gdy raty niespłaconych kredytów przewyższają możliwości kredytobiorcy, przez co zaciąga on kolejne pożyczki na spłatę poprzednich. Z racji kosztów i procentowania kredytów zwykle prowadzi to do wzrostu zadłużenia i ostatecznego bankructwa. Niemniej jednak, przeważnie można wydostać się z pętli zadłużenia. Nie obędzie się jednak bez strat.
Plan spłaty kredytów
Wydaje się, ze nie sposób rozwiązać pętle zadłużenia bez sporządzenia planu spłaty. Konieczne jest uwzględnienie tego, jaka kwota na spłatę jest niezbędna każdego miesiąca. Ponadto, należy też określić swoje dochody oraz to jaką ich część można przeznaczyć na wyrównanie zobowiązań.
Kiedy wszystkie te dane są już znane przychodzi czas na znalezienie rozwiązania problemu. Czasami wystarczy zaciśnięcie pasa i zminimalizowanie miesięcznych wydatków. Jeśli jednak kwoty rat kredytów przewyższają dochody w znacznym stopniu, niewątpliwie trzeba szukać również innych rozwiązań.
Kredyt konsolidacyjny
Niewątpliwie, jednym z najczęściej wykorzystywanych rozwiązań jest kredyt konsolidacyjny. Jest to sposób na połączenie ze sobą wszystkich długów. Odbywa się to w ten sposób, że bank niejako odkupuje wszystkie długi klienta od jego wierzycieli. Powstaje w ten sposób jeden kredyt. Klient nie spłaca więc już wielu rat, ale tylko jedną. Istotą kredytu konsolidacyjnego jest to, że jego rata jest mniejsza niż suma rat skonsolidowanych kredytów. W ten sposób klientowi łatwiej jest domknąć budżet miesięczny.
Niemniej jednak, kredyt konsolidacyjny nie jest idealnym rozwiązaniem. Pomaga on wydostać się z pętli zadłużenia, gdyż dzięki niemu możliwe jest spłacanie zobowiązań. Niemniej jednak, wiąże się on z dodatkowymi kosztami. Kredyt konsolidacyjny bowiem ostatecznie wart jest więcej niż suma skonsolidowanych kredytów. Raty są natomiast niższe, co oznacza, że kredyt jest rozłożony w czasie. Tak więc bez konsolidacji kredyty kosztują klienta mniej, a terminy spłat są bliższe.
Pertraktacje z wierzycielami
Często efektem pętli zadłużenia jest rozpoczęcie windykacji wobec danego klienta. Zadaniem windykatora jest ściągnięcie pieniędzy od klienta. Warto jednak zauważyć, że rozmowa z windykatorem to szansa dla dłużnika. Może on bowiem pomóc w takim rozplanowaniu spłaty kredytu, aby klient był w stanie oddać pieniądze.
Porada specjalisty
Kiedy wszystkie sposoby na wyjście z podbramkowej sytuacji zawodzą warto skontaktować się z fachowcem. Jest nim doradca finansowy, który pomoże wydostać się z pętli zadłużenia. Oczywiście, jego usługi nie są darmowe, jednak jest to inwestycja, która się opłaca. Zadaniem doradcy jest takie rozplanowanie budżetu domowego oraz spłaty kredytu, aby klient był w stanie im sprostać.