Śruby calowe – charakterystyka i zastosowanie

Można uznać, że istnieje pełen zakres średnic śrub, który znajduje zastosowanie we wszelkiego rodzaju urządzeniach mechanicznych. Warto jednak pochylić się nad faktem, że nie mierzy się ich jedynie w jednostce jaką są milimetry, a stosuje się w tym celu także cale. Właśnie tego typu śrubom jest poświęcony niniejszy artykuł. 

W jakich miejscach znajdują zastosowanie gwinty calowe?

Śruby calowe najczęściej można spotkać w szeroko pojętej hydraulice i gazownictwie. Rzecz jasna, nie są to jedyne dziedziny, w których się je stosuje, ale faktem jest, że w przypadku wspomnianych dwóch są one niemalże wymogiem. Zwykle wykorzystywane są w tym przypadku tak zwane gwinty Whitwortha i gwinty rurowe calowe. 

Jeśli chodzi o rozwinięcie powyższych pojęć, to warto zwrócić uwagę, że mają one znaczenie w dość jasno określonych sytuacjach, gdzie istotny jest rozmiar i kąt nachylenia gwintu.

Śruby calowe – zastosowanie gwintów calowych w większej ilości miejsc. 

Jak już wcześniej zostało wspomniane, w Polsce z gwintami calowymi najczęściej spotykamy się w gazownictwie oraz hydraulice. Zdarza się jednak, że stosuje się je także w innych sytuacjach. Śruby calowe i gwinty tego typu montuje się także na przykład w niektórych modelach samochodów, zwłaszcza pochodzących z USA, a także w wielu innych maszynach oraz urządzeniach. 

Śruby DIN 912, krótka charakterystyka.

Śruby imbusowe DIN 912 mogą posiadać dwa rodzaje gwintów. Mianowicie jest to gwint metryczny oraz metryczny drobnozwojny. Śruby mogą zostać wykonane ze stali węglowej, stali nierdzewnej A2 oraz stali kwasoodpornej A4. Śruby występują w kilku rodzajach powłok. Można zakupić je w wersji surowej, co oznacza, że powłoka nie występuje wcale. Inna powłoka to ocynk galwaniczny lub galwaniczny żółty. Oprócz tego występują powłoki w postaci ocynku płatkowego bądź ogniowego.

Główne cechy śrub calowych oraz ich rodzaje. 

Każda śruba wyposażona jest w gwint. Na rynku dostępne są dwa rodzaje gwintów. Pierwsze z nich to gwinty metryczne, drugie to te, którym poświęcony jest ten artykuł, czyli calowe. Zasadniczą różnicę pomiędzy tymi dwoma stanowi jednostka, w której oblicza się ich średnicę. Średnica gwintu metrycznego liczona jest przy pomocy milimetrów, a calowego w calach. Śruby calowe można podzielić na kilka rodzajów. Mianowicie są to:

  • śruby calowe imbusowe;
  • śruby calowe z łbem sześciokątnym oraz tak zwanym gwintem niepełnym;
  • śruby calowe z łbem sześciokątnym oraz pełnym gwintem.

W chwili obecnej niezwykle często można spotkać się z wyrobami śrubowymi różnego typu. Nie powinno nas to dziwić, ponieważ znajdują one zastosowanie w każdym niemal sprzęcie. Śruby i nakrętki odgrywają niezwykle ważną rolę, dlatego też warto zagłębić się w ich temat i postarać się zrozumieć z czego wynika tak wielka ich różnorodność na rynku. Śruby calowe również występują w wielu formach i wykorzystywane są w ogromnej ilości miejsc. 

Artykuł powstał przy współpracy z ekspertami STALMUT