Prawdy i mity o zmarszczkach

Zmarszczki są czymś, czego obawia się większość kobiet. Niestety nie da się tego uniknąć i jedyne co można robić, to zapobiec ich powstawaniu, a tak naprawdę to spowolnić proces ich powstawania. Jednak wokół procesu powstawania zmarszczek narosło wiele mitów i teraz należy się z nimi rozprawić, by powiedzieć co jest prawdą, a gdzie możemy spodziewać się kłamstwa.

Prawdy i mity o zmarszczkach

Chyba najczęściej powtarzanym mitem na temat zmarszczek jest to, że pojawiają się one tylko u kobiet po 40 – 50 rokiem życia. Jest to oczywiście nieprawda. Na to czy pojawią się zmarszczki i kiedy się pojawią, wpływa wiele czynników. Jednym z ważniejszych i nieraz decydującym czynnikiem są geny. To ona określają, w jakim wieku mogą pojawiać się pierwsze zmarszczki. Dlatego warto obserwować swoje mamy i babcie, ponieważ można wyczytać coś z ich twarzy. Zmarszczki także szybciej mogą pojawić się u osób, które często się opalają i wysuszają skórę, mają tendencję do suchej skóry, czy palą papierosy. To wszystko osłabia skórę i prowadzi do powstawania zmarszczek. Młoda 20-kilku latka może mieć więcej zmarszczek na twarzy niż dbająca o siebie czterdziestolatka.

Jeśli chodzi o potwierdzenie popularnych stwierdzeń na temat zmarszczek, to niezaprzeczalnie można zrobić to, gdy napotkamy zdanie, które mówi, że tryb życia ma wpływ na powstawanie zmarszczek. Uroda kobiety jest bardzo wrażliwa na wszystkie bodźce. Fakt, że praca jest stresująca i wymaga przebywania w ciężkich warunkach dla skóry, może przyspieszyć proces powstawania zmarszczek.

Opalanie zabija?

Do faktów na pewno będzie należało także stwierdzenie, że dłuższe opalanie działa zabójczo na skórę. Mimo że wspomniane zostało o tym już wcześniej, to warto nieco rozwinąć ten wątek. Nie jest tu tylko mowa o opalaniu się na naturalnym słońcu i poddawaniu się promieniowaniu UV. Mowa tutaj także o saunach, które zbyt często stosowane także potrafią być zabójcze dla skóry. Sauna nie tylko wysusza skórę, lecz także w czasie stosowania jej w nadmiarze, może prowadzić do zmian chemicznych w organizmie i proces starzenia się skóry o wiele bardziej się skraca. Warto więc zastanowić się przed kolejnym pójściem na saunę, czy uroda i zdrowie na pewno tego wymaga.

Zarówno mitów, jak i prawd można znaleźć na pewno jeszcze dziesiątki. Nie wszystkiemu jednak warto ulegać. Czasem warto udać się do na przykład dermatologa, który profesjonalnie zajmuje się tą tematyką i zapytać go o radę. On na pewno rozwieje wszelkie nasze wątpliwości. Jeśli komuś zależy na swoim wyglądzie, to na pewno to zrobi.