Pożyczki ratalne – wady i zalety

Na rynku jest dziś mnóstwo ofert pożyczek. W Polsce działają bowiem dziesiątki banków, u których kredyty należą do najpopularniejszych produktów finansowych. Ponadto, pojawiają się coraz to nowe prywatne firmy, które pożyczają pieniądze. Dużą część pożyczek to kredyty ratalne. Czy warto je zaciągać? Jakie mają zalety oraz wady?

Prosta spłata kredytu

Bez wątpienia, za największą zaletę pożyczek ratalnych trzeba uznać łatwość spłaty. Nie ma bowiem wątpliwości, że o wiele łatwiej jest spłacić pożyczkę, jeśli nie trzeba całej kwoty oddawać jednego dnia. Większa kwota podzielona na kilka, kilkanaście, a czasem nawet kilkadziesiąt rat jest mniej obciążająca dla budżetu domowego. Wystarczy bowiem przekazać każdego miesiąca na spłatę niewielki odsetek z wypłaty, podczas gdy pełna kwota kredytu opiewa nawet na kilka wypłat.

Nie dziwi więc zupełnie, że kredyty ratalne zwykle są regularnie spłacane przez klientów. Jeśli chodzi o kredyty, które należy spłacić w całości, częściej klienci zwlekają z ich spłatą i ryzykują wszczęciem windykacji.

Kolejne kredyty

Warto zauważyć, że kredyt ratalny nie przeszkadza również w zaciąganiu kolejnych pożyczek. Nie jest to problemem, gdyż przy pożyczaniu rozsądnych kwot, często można sobie pozwolić na spłacanie dwóch a nawet trzech kredytów jednocześnie. Jeśli natomiast przychodzi kredytobiorcy spłacić całość od razu, musi wcześniej odkładać pieniądze nie mogąc tym samym pozwolić sobie na spłacanie innych rat.

Brak pętli zadłużenia

Z racji tego, że kredyt ratalny łatwiej spłacić, nie prowadzi on zwykle do pętli zadłużenia. Rzecz w tym, iż większość kredytobiorców nie jest zmuszana do brania kolejnych pożyczek na spłatę poprzednich.

Co więcej, kredyt ratalny może posłużyć jako ratunek w przypadku pętli zadłużenia spowodowanej innego rodzaju pożyczkami. Rzecz w tym, iż przy pomocy kredytu ratalnego można od razu spłacić naglącą pożyczkę, a następnie spłacać dług w ratach przez wiele miesięcy. Ponadto, należy w tym miejscu wspomnieć również o kredycie konsolidacyjnym, który spłaca się w ratach. Jest to produkt przeznaczony przede wszystkim dla osób, które z powodu pożyczek znalazły się w trudnej sytuacji finansowej.

Kredyt konsolidacyjny jest połączeniem wszystkich zaciągniętych kredytów. Umożliwia klientowi spłacanie ich w formie co miesięcznych rat. Należy jednak podkreślić, że jest to tylko jedna rata, niezależnie od tego, jak wiele zaciągnęło się wcześniej kredytów.

Minusy kredytów ratalnych

Oczywiście, jak każdy produkt finansowy, również kredyt ratalny nie jest pozbawiony wad. Z pewnością, obowiązek spłaty zadłużenia przez kilka lat niektórych mocno przeraża. Czują oni, że tracą pieniądze z powodu comiesięcznego regulowania zobowiązań.

Co więcej, kredyt ratalny przeważnie w ostatecznym rozrachunku jest nieco droższy. Wszystko przez to, że jest on dla klienta korzystniejszy. Niemniej jednak, koszt kredytu jest nieco minimalizowany z powodu inflacji. Rata o tej samej wysokości po kilkunastu miesiącach jest bowiem zdecydowanie mniej warta.