
Menopauza to bardzo trudny czas w życiu każdej kobiety. Zdarzyć się może, że pani, która przechodzi przez ten smutny etap może czuć się bezwartościowa. Jest to spowodowane współczesnym stylem życia, który preferuje kult wiecznej młodości.
W życiu kobiety podczas procesu menopauzy dochodzi do bardzo wielu zmian, które są dostrzegalne zarówno wewnątrz, jak też wewnątrz.
Warto przy tym wiedzieć, że menopauza ma swoje uzasadnienie w tym, że kobieta przestaje miesiączkować.
Sytuacja ta najczęściej przypada to między 45 a 50 rokiem życia każdej kobiety. Czasami zdarza się to o wiele później, czasami zaś dużo wcześniej.
Zanim jednak dojdzie do menopauzy, organizm informuje kobietę o tym, że przestanie ona miesiączkować.
Tuż przed samą menopauzą następuje czas, który umownie nazywa się klimakterium. Jest to czas, który jest dla kobiet okresem niezwykle trudnym. Tu bardzo często występują różnego rodzaju dolegliwości, które utrudniają życie kobiet.
Niektóre panie mają to do siebie, że przychodzą bardzo trudno przez menopauzę, innym z kolei przychodzi to bardzo łatwo.
Co się dzieje w organizmie podczas menopauzy?
Podczas menopauzy dochodzi do zaniku aktywności jajników, co ma wpływ na dotychczasową gospodarkę hormonalną kobiety.
Do zewnętrznych objawów, po których można poznać menopauzę, można zaliczyć nagłe uderzenia gorąca, czy też pani może mieć wrażenie, że jest jej zimno. Kobieta dostrzegać może, że oblewają ją poty, czy też może ją bez wyraźnego powodu boleć głowa.
Do tego typu problemów mogą dochodzić problemy z zasypianiem, bądź też pani może się obudzić w nocy.
Przykrą dolegliwością związaną z menopauzą jest też to, że kobieta odczuwa dyskomfort podczas do życia seksualnego.
Jej pochwa staje się sucha i jest o wiele bardziej narażona na wszelkiego rodzaju infekcje intymne.
Przykre jest też to, że kobieta przechodzącą przez menopauzę ma problemy z emocjami, co wpływa negatywnie na jej zdrowie oraz cały obszar jej funkcjonowania.
Jak sobie radzić z menopauzą?
Aby nie mieć problemów z nastrojem oraz uniknąć innych, przykrych dolegliwości, warto udać się do ginekologa po pomoc. W sytuacji koniecznej zaleci on terapię hormonalną, która przywróci organizm kobiety do normalnego funkcjonowania.
Czasem również warto udać się po pomoc do psychologa, który pomoże nam uporać się z lękami oraz depresją, która może pojawić się na skutek menopauzy. Ważne jest również to, aby otoczyć się pozytywnym wsparciem. Będzie ono dodatkowym wzmacniaczem dla kogoś, komu trudno będzie pogodzić się z menopauzą.