Toniesz w długach? Zobacz, jak wprowadzić reżim finansowy, który wyciągnie Cię z tarapatów

W Polsce poważnie zadłużonych, mających problemy z bieżącą spłatą swoich zobowiązań, jest ponad 2,4 miliony osób. Łączna kwota długów wynosi już 43 miliardy złotych. Problemy finansowe dotyczą dziś szerokiego grona konsumentów. Jeżeli ta kwestia jest bliska również Tobie i nie wiesz, w jaki sposób stanąć na nogi, wprowadź w swoim życiu reżim finansowy, stosując się do kilku wymienionych przez nas zasad.

Zasada pierwsza: zacznij ograniczać codzienne wydatki

W ciągu całego swojego życia każdy z nas zarobki i wyda kilka milionów złotych. Spożytkuje je na zakup mieszkania, samochodów, nabycie sprzętów elektronicznych, żywność, rachunki za media, utrzymanie i edukację dzieci oraz na inne przedmioty. A gdyby tak ograniczyć niektóre wydatki i – zamiast przeznaczać je na rozrzutną konsumpcję – odkładać na koncie oszczędnościowym? Nietrudno oszacować, że po kilku latach regularnego odkładania zgromadzi się na nim przyjemna sumka. Dzięki zaoszczędzonym pieniądzom można poszerzyć perspektywy zawodowe, ukończyć kursy, zmienić miejsce zamieszkania czy otworzyć własną firmę. Małe kwoty potrafią gromadzić się do znacznych sum.

Zasada druga: odkładaj każdą premię otrzymaną w pracy

Jeżeli walczysz z długami, musisz na jakiś czas ograniczyć konsumpcję. Choć będzie to dość dotkliwe w pierwszych miesiącach, szybko zobaczysz, że taka postawa ułatwi Ci wyjście z finansowych tarapatów i odzyskanie równowagi. Jeżeli raz na jakiś czas otrzymujesz premię w pracy, odkładaj ją na oprocentowane konto i przeznaczaj na nadpłatę kredytu lub spłatę bieżących długów. Im szybciej uwolnisz się od ciążących na Tobie zobowiązaniach, tym szybciej poczujesz ulgę.

Zasada trzecia: przejrzyj umowy z dostawcami mediów i z bankami

Trwające przez wiele lat umowy z dostawcami prądu czy gazu nie zawsze są dla Ciebie najkorzystniejszą opcją. Czasem warto przyjrzeć się opłatom i prowizjom oraz sprawdzić, czy na rynku nie ma lepszych rozwiązań. Obecnie mniejsze rachunki za media można płacić, łącząc kilka usług w komplementarny pakiet u jednego operatora. Dotyczy to również opłat za abonament telefoniczny (w szczególności oferty dla dwojga), łącze internetowe i telewizję cyfrową. Podobnych oszczędności można poszukać w przypadku konsolidacji kilku pożyczek czy kredytów w jeden – często okazuje się, że wtedy rata zobowiązania jest niższa. Aktualny ranking chwilówek bez bik można znaleźć na stronie pozyczkibeztajemnic.pl.

Zasada czwarta: poszukaj dodatkowych źródeł przychodu

Ciekawą opcją uzyskania dodatkowych kilkuset złotych w skali roku może być mądre korzystanie z promocji bankowych i zdobywanie premii za polecanie kont osobistych. Oprócz tego, bardzo skuteczną i polecaną możliwością jest wzięcie dodatkowych zleceń lub nadgodzin w pracy po to, aby podreperować domowy budżet i szybciej uporać się z zadłużeniem.